ABD Dışişleri Bakanlığı: “Türkiye’nin Kıbrıs kıyılarındaki sondaj faaliyetlerini kışkırtıcı buluyoruz”

ABD, Türkiye’nin KKTC kıyılarında doğal gaz ve petrol sondaj çalışmalarına başlamasının endişe verici olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, arama çalışmalarının endişe verici olduğunu ve durdurulması gerektiğini söyledi.

VOA Turkey’nin haberine göre, Morgan Ortagus’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Amerika, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesinde sondaj faaliyetlerine başlama niyetini ilan etmiş olmasından kaygı duymaktadır. Bu son derece provokatif ve bölgede tansiyonu yükseltme riski taşıyan bir adımdır. Türk yetkilileri, bu operasyonu durdurmaya ve tarafları itidalli olmaya davet ediyoruz.”

Geçen hafta sonu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin sondaj çalışmalarına başlayacağı niyetini yenilemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar