Sicilya’da 1 euroya satışa çıkarılan evlerin altı ayda sadece 16 tanesi satıldı

İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunan Sambuca Belediyesi, beldeyi canlandırmak ve mimari mirası korumak için geçe ocak ayında bir açık artırma projesi başlattı. Belediyenin internet üzerinden 1 euroya satışa çıkarttığı 11 bin evden, şu ana kadar sadece 16’sı yabancılar tarafından satın alındı.

İnternette satışa çıkarılan evler.

Nüfus kaybı yaşayan kasabada turizmin canlandırılması için başlatılan projede, evler 1 eurodan başlayan fiyatlar karşılığında satılıyor. Sambuca Belediyesi Başkan Yardımcısı Giuseppe Cacioppo, açık arttırmaya katılanların fiyatı yükseltmediği takdirde, evlerin bir kruvasan fiyatına satılacağını belirtti. Satışa sunulan evler, kilise ve kalelerin bulduğu bölgede yer alıyor. Evlerin üstünde asılan ilanlar ya da www.case1euro.it internet sitesi aracılığıyla evler satın alınabiliyor.

Şimdiye kadar satılan ev sayısı 16’ya ulaştı.

“İnsanlar, Sidney, Londra ve New York’tan arıyorlar”

Bu satış haberinin hızla yayılması yüzlerce insanın kasabaya akın etmesine sebep olurken, belediyenin telefonu sürekli çalıyor. Cacioppo, alıcıların sadece belli bir kesimden olmadığını, içlerinde “Sidney, Londra ve New York’tan” arayanların da olduğunu söyledi. Haberlerin yayılmasıyla birlikte potansiyel alıcılardan 100 bine yakın e-posta alan belediye, evlerin yeni sahiplerinin arasında İngiliz, Rus ve İsrailli ailelerin olduğunu belirtti. Bu projenin bu kadar büyük ilgi göreceğini düşünmediklerini belirten Cacioppa, “Bu durum olağanüstü, özel konutlar ve belediyenin sahip olduğu evler arasında toplan 1 milyon euroluk yatırım aldık. Bizim gibi küçük bir şehir için önemli bir başarı” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar