Sicilya’da boş kalan evler 1 euroya satılıyor

İtalya’nın Sicilya adasındaki Sambuca beldesi, nüfusu azalan kenti canlandırmak için boş kalan evleri 1 eurodan başlayan fiyatlarla satılığa çıkardı.

Sicilya’daki dağ kasabası Sambuca, son yıllarda yerlilerinin büyük kentlere göçü sonucu azalan nüfusa karşı harekete geçti. Belde yetkililerine göre burada ev sahibi olma niyetindeki herhangi biri derhal emlak satın alabilir.

CNN‘e konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Giuseppe Cacioppo, “Bunu propaganda amacıyla yapan kentlerin aksine bizim belediyemiz 1 euroya satılık olan tüm evlerin sahibidir. Eski ve yeni ev sahipleri arasında aracılık yapmıyoruz; ev almak isteyenlere bizzat satıyoruz” dedi.
Ancak 1 euroluk evlerin satın alınabilmesi için, 3 sene içinde en az 15 bin euro (yaklaşık 91 bin TL) değerinde tadilat yapılması şart koşuluyor. Ayrıca, tadilatın gerçekleşmesinin ardından ev sahiplerine geri ödenecek 5 bin euroluk (yaklaşık 30 bin TL) depozito ödenmesi de bekleniyor. 
Sambuca’nın “ihtişamın şehri” olarak bilindiğinin altını çizen ve beldeyi “yeryüzü cenneti” olarak niteleyen Cacioppo’ya göre, burada ev satın alanlar “pişman olmayacak.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar