Avustralya yerlileri hükümeti BM’ye şikayet etti: “İklim değişikliğine karşı önlem almamak insan hakkı ihlalidir”

Avustralya yerlileri, iklim değişikliği ile mücadele etmeyerek kendilerini en temel insan haklarından mahrum bıraktığı gerekçesiyle, Avustralya hükümetini Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet ediyor. Torres Boğazı Adası yerlilerinin temsilcileri bugün ilgili şikayet dilekçesini New York’ta BM İnsan Hakları Komisyonu’na iletecek. Bu başvuru ile ilk kez bir hükümetin iklim değişikliğine karşı eylemsizliği bir insan hakkı ihlali olarak ele alınmış oluyor.

Yerliler, iklim değişikliğini yavaşlatmaya dönük eylem planı olmayan hükümetin, topraklarını ve kültürlerini yok olma riskiyle karşı karşıya bıraktığını savunuyor. İklim değişikliğine bağlı deniz suyu sıcaklık artışının deniz canlılarına zarar verdiğini, deniz seviyesinin yükselişi nedeniyle medcezirler sırasında deniz suları altında kalan topraklarının her yıl giderek genişlediğini ve adalarının haritadan silinmesi endişesi yaşadıklarını anlatan yerliler, BM’den Canberra yönetimini adım atmaya zorlayacak bir karar almasını istiyor.

Yerlilerin BM’ye ilettikleri dilekçede hükümetten beklenen adımlar şöyle sıralanıyor: 1) Karbon salımlarının 2030 yılına kadar 2005 seviyesinin en az yüzde 65 oranında altına çekilmesi; 2) Dalgakıran inşası gibi, Torres Geçidi halkını korumak üzere acil durumlar için 14 milyon dolarlık altyapı yatırımı yapılması.

Avustralya’da önümüzdeki hafta sonu parlamento seçimleri yapılacak. Muhalefetin Başbakan Scott Morrison hükümetine karşı en büyük kozu, kömür madenciliğini genişletirken, çevre koruma amaçlı önlemler almıyor oluşu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar