TÜİK: “Sanayi üretimi Mart 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 azaldı”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayının sanayi üretim verilerini açıkladı. TÜİK’e göre, sanayi üretimi mart ayında yıllık bazda yüzde 2,2 azaldı. Aylık bazda ise yüzde 2,1 yükseldi. Arındırılmamış verilere göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 4,7 düşüş gösterirken, aylık bazda sanayi üretiminde yüzde 14,9 artış yaşandı.

2019 yılı Mart ayında sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığının endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 artarken, imalat sanayinin endeksi yüzde 2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımının endeksi yüzde 0,7 azaldı.

Grafik: TÜİK

Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,1 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı), 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,6 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 azaldı

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,7 arttı.


Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar