TÜİK: “Sanayi üretimi Mart 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 azaldı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayının sanayi üretim verilerini açıkladı. TÜİK’e göre, sanayi üretimi mart ayında yıllık bazda yüzde 2,2 azaldı. Aylık bazda ise yüzde 2,1 yükseldi. Arındırılmamış verilere göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 4,7 düşüş gösterirken, aylık bazda sanayi üretiminde yüzde 14,9 artış yaşandı.

2019 yılı Mart ayında sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığının endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 artarken, imalat sanayinin endeksi yüzde 2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımının endeksi yüzde 0,7 azaldı.

Grafik: TÜİK

Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,1 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı), 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,6 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 azaldı

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,7 arttı.


Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus