İsveç’te otonom elektrikli tırlara izin çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Einride firmasının T-Pod adıyla ürettiği elektrikle çalışan otonom tırlara İsveç’ten kısmi izin çıktı. T-Pod şimdilik yalnızca kısa mesafelerde kullanılabilecek.

T-Pod adı verilen araç dün İsveç’in merkezindeki endüstri bölgesi Jonkoping’de ilk dağıtımını yapmak üzere trafiğe katıldı. Ürünün geliştiricisi DB Schenker ve Einride’a göre bu, dünyada bir ilk.

Reuters’e konuşan Einride kurucusu ve CEO’su Robert Falck, söz konusu araçların trafiğe çıkmasına izin verilmesinin “bir kilometre taşı” niteliğinde olduğunu ve “otonom teknolojilerin ticarileşmesi yolunda önemli bir adım” olarak görüldüğünü söyledi. Sürücü kabini bulunmayan T-Pod, tam kapasite ile çalıştığında 26 ton kapasiteli. Araç nakliyat harcamalarında dizel motorlu tırlara göre yüzde 60 oranında avantaj sağlıyor. 

T-Pod şimdiden, aralarında Alman süper market zinciri Lidl’in da olduğu firmalardan 2020 yılına kadar 500 adet sipariş aldı. T-Pod en yüksek kategori otonom araçlar arasında kabul ediliyor ve Nvidia platformunu kullanarak görsel verileri gerçek zamanlı olarak işleyebiliyor. Bu sayede tek bir operatör millerce öteden 10 aracı birden kontrol edebiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus