İlknur Hacısoftaoğlu ile söyleşi: “Kadınlar Dünya Kupası, futbolda kadınlara yapılan eşitsizliği kamuoyuna göstermek için güçlü bir araç”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

FIFA Kadınlar Dünya Kupası, 1991’den beri dört yılda bir düzenleniyor. 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası Fransa’da 24 ülkenin katılımıyla gerçekleştiriliyor. 7 Haziran’da başlayan turnuvada öne çıkan gündem ise yine kadınların erkeklere oranla daha az ücret alması oldu. 

Kadın futbolu eskiye oranla daha tanınır hale geldi. Öyle ki 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nı dünyada bir milyara yakın kişinin izlemesi bekleniyor. Kadın futbolcuların ise yine tek bir sorusu var: “Neden kadın futbolcuların para ödülleri, erkek futbolculara oranla daha düşük?”

Kadınlar Dünya Kupası’nda cinsiyetçilik 

Erkeklerin domine ettiği bir alan olan futbolda yine konuşulan konu kadınların başarısı yerine, erkeklerin aldıkları paralar oldu. 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda kazanan takımın 4 milyon dolar alması bekleniyor. Diğer takımlara verilen para ödülleri ise 750 bin dolardan başlayarak sıralamalarına göre değişiklik gösteriyor. FIFA, kupada mücadele eden takımlara toplam 30 milyon dolar ödül veriyor. Geçen yıl erkeklerin oynadığı ve Rusya’da düzenlenen dünya kupasında ise, takımlara toplam para ödülü olarak 400 milyon dolar verilmişti. 

Aradaki bu eşitsizlik genelde organizasyonun gelirleri ile ilişkilendirilse de, FIFA yetkilileri Kadınlar Dünya Kupası’nın diğer kupalardan ayrı tutulmaması gerektiğini belirtiyor. 

Kadın futbolunda adalet arayışı

Dünyanın dört bir yanında futbolda cinsiyetler arası adalet arayışı sürüyor. Bu arayış, 1973 yılında Billie Jean King ve Bobby Riggs maçına kadar uzanıyor. Bu mücadele ABD’de en çok izlenen tenis maçı olurken, erkek tahakkümüne de en net cevap veren tenis karşılaşması olarak tarihe geçti. Sporda cinsiyetçilik üzerine 2018 yılında Emir Güney ile bir söyleşi gerçekleştirdiğimizde de sorunlar aynıydı. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İlknur Hacısoftaoğlu ile spordaki özellikle de futboldaki cinsiyet eşitsizliğini konuştuk. Hacısoftaoğlu, futbolun önemli bir gücü olduğunu, eşitsizlikleri ve toplumsal sorunları kamuoyuna göstermek için iyi bir araç olduğunu belirtti.

“Kadınlar sporda farklı eşitsizlikleri deneyimliyor”

Fransa’daki Kadınlar Dünya Kupası’nın araca dönüştüğünü söyleyen İlknur Hacısoftaoğlu, “Modern sporlar çıktığından beri sporlar genellikle ‘erkek alanı’ olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların burada farklı eşitsizlikleri deneyimlediklerini görüyoruz. Paradaki eşitsizlik bunlardan biri” dedi. 

Futbolun büyük bir endüstri olduğunu ve erkeklerin çok fazla gelir elde ettiğini belirten Hacısoftaoğlu, Brezilya gibi futboluyla ünlü bir ülkede erkek milli takım oyuncusu 125 bin dolar alırken, kadın futbolcuların sadece 500 dolar aldığını söyledi. 

Türkiye bir futbol ülkesi olmasına ve medyanın yüzde 90’ı futbol manşetleriyle dolmasına rağmen üç büyüklerden sadece Beşiktaş’ın kadın futbol takımı var. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) getirdiği bir uygulama olan, seyircisiz oynama cezası olan maçlara kadın ve 12 yaş altındaki çocukların alınması ülkemizde 2011-2012 sezonunda uygulanmaya başlandı ve sadece üç sezon sürdü. Bu uygulamaya da değinen Hacısoftaoğlu, “Bu aslında yok varoluş. Kadınların oradaki varlığını görmemek ve tribünlerin erkeklere ait olduğunu söylemek anlamına geliyor” diye konuştu. 

Söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus