Sezai Temelli: “Öcalan’ın mektupları herkesle buluştu. Bunu herkes okuyor. Peki anlıyorlar mı?”

Yenilenen İstanbul seçimlerine iki gün kala, HDP son mitingini Küçükçekmece’nin Kanarya Mahallesi’nde yaptı. Temelli, “Öcalan’ın mektupları herkesle buluştu. Bunu herkes okuyor. Peki anlıyorlar mı? Hayır, daha o düzeye gelmediler. Ama onlara anlatacağız. Israrla Öcalan’ı anlatacağız. Bakın herkese çağrı yapıyoruz: Öcalan’la konuşun. Öcalan’ın görüşleri, önerileri var onlara dair siz de görüşlerinizi açıklayın” açıklamasında bulundu.

Öcalan’ın mektubunun yayınlanmasından sonra, Kürt seçmenin ne yönde karar vereceği  tartışma konusu oldu. Sezai Temelli mitingde yaptığı açıklamada mektubun anlaşılmadığına vurgu yaptı ve Kürt meselesinin üzerinde durdu: “Çünkü bu ülkenin en temel meselesi Kürt meselesidir. Bu meseleyi çözmeden diğer meselelerimizi çözmek mümkün değildir. Böyle olduğunu dört yıl boyunca hep birlikte yaşadık.”

Temelli HDP’nin 23 Haziran’daki tavrını da şöyle açıkladı: “23 Haziran’da yine önemli bir seçim yaşayacağız. Yine irademizi sandığa yansıtarak demokratik anayasa için, tekçi anlayış karşısında irademizi beyan edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz bunu yaparken bütün hesaplarını seçime kilitleyenler seçimden başka bir şey düşünmeyenlere de mesajımızı vereceğiz. Demokratik siyasetin güçlenmesi için, Türkiye’nin önünün açılması için, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı hep birlikte var etmeliyiz.”

Küçükçekmece en çok seçmen sayısına sahip ilçelerden biri olduğu gibi, Kanarya Mahallesi de özellikle Kürt seçmenlerin yoğun olduğu bir bölge. 31 Mart’ta Küçükçekmece Belediyesi AKP’den CHP’ye geçmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde de en çok oy CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na çıkmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar