Osman Kavala’nın Gezi Davası’nın ilk duruşmasındaki savunması: “Somut olgular tahrif edilerek, fantastik bir kurgu üretilmiştir”

Kamoyunda “Gezi Davası” olarak bilinen 16 sanıklı davanın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşması bugün görülmeye başlandı. 2’si tutuklu 6’sı firari 16 sanık, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan yargılanıyor.

Davanın sanıklarından ve 1,5 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, insan hakları ve sivil toplum aktivisti Osman Kavala da bugünkü ilk duruşmada savunmasını yapıyor. Savunmasında, “Yirmi aydır tutuklu bulunmama neden olan suçlama olgusal temele oturmayan, mantığa aykırı bir dizi iddiaya ve delillerle desteklenmemiş varsayımlara dayanmaktadır. Somut olgular tahrif edilerek, fantastik bir kurgu üretilmiştirdiyen Kavala, iddianamede yer alan tüm mali bilgilerin ve MASAK Raporu’nun kendisi aracılığı ile Gezi Olayları’na aktarılmış olan herhangi bir maddi kaynağın mevcut olmadığını gösterdiğini söyledi.

Gezi Olayları’nın hükümeti devirmeye yönelik önceden planlanmış ve yabancı güçlerin desteğiyle yürütülmüş olduğuna dair herhangi bir argüman öne sürülemediğini belirten Kavala, savunmasında ayrıca şunları kaydetti:

“Gezi olaylarını Soros’a bağlayan kurgudaki kopukluklar ve tutarsızlıklar, iddianamenin suçu ve suçluyu ortaya çıkarma amacına değil, cezalandırmaya dönüşmüş olan uzun tutukluluğuma gerekçe bulmaya ve Gezi Olayları’na katılmış yüzbinlerce yurttaşımızın protestolarını itibarsızlaştırmaya hizmet ettiğini düşündürtmektedir. Gezi Olayları’nı bir odak tarafından planlanmış ve yönlendirilmiş bir kalkışma eylemi olarak tanımlamak siyasi bir değerlendirmedir. Hukukun siyasi mülahazaların üzerinde olması gerekir.”

Osman Kavala’nın savunmasının tam metni için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar