BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet: “IŞİD’liler ve aileleri kendi ülkelerinde yargılanmalı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Suriye ve Irak’taki IŞİD’lilerle ailelerinin ülkelerine geri kabul edilmeleri gerektiğini söyledi.

Bachelet, Irak ve Suriye’de tutuklu bulunan şüpheli IŞİD’lilerin sayısının, aileleriyle birlikte 55 bine ulaştığını, sadece Suriye’nin kuzeyindeki El Hol kampında 11 bin kişinin tutulduğunu hatırlattı.

BM İnsan Hakları Komisyonu’nun yaz dönemi açılış toplantısında konuşan Bachelet, Irak’ta 150 kişinin yasal standartlara uymayan mahkemeler tarafından idama mahkum edildiğini hatırlattıktan sonra, “Uluslararası standartlara uygun olarak yargılanmadıkları sürece, yabancı aile üyelerinin ülkelerine geri gönderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

ABD yönetimi, yabancı savaşçıları geri getirip yargılamaları için Avrupa Birliği (AB) ülkelerine baskı yapıyor. Fakat AB ülkeleri bu konuda adım atmazken Rusya ve Kazakistan, IŞİD’lilerin geri kabulünde en aktif ülkeler olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle Bachelet’in bu mesajı, cihadcıları ve ailelerini geri almakta isteksiz davranan Avrupa ülkelerine bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus