TÜPRAŞ’ta toplu sözleşme görüşmeleri YHK tarafından karara bağlandı, işçiler kararı protesto etti

Koç Holding bünyesindeki TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası arasında 4 bin 300 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS), Yüksek Hakem Kurulu (YHK) tarafından karara bağlandı. Petrol-İş karara, “YHK sermayeden yana tavır aldı” diyerek tepki gösterdi.

18 Ocak tarihinde başlayan TİS görüşmelerinde, 80 maddeden 70’i üzerinde anlaşmaya varıldı. TÜPRAŞ, grevin yasak olduğu işkolunda faaliyet gösterdiği için, karara bağlanamayan 10 madde YHK’ya intikal etti.  

YHK aldığı kararla işverenin isteklerini onayladı. Karara göre, Petrol-İş’in kabul etmediği TİS süreci 3 yıla çıkarıldı. İlk altı ay yüzde 6 zam veren YHK, işçiler için takip eden altı aylık periyotlarda yüzde 5 zam öngördü. 

Vardiya sistemi Petkim’le aynı hale getirildi. Mazeret izinleri sekiz ay olarak kaldı ancak amirin onayına bırakıldı.

Petrol-İş Örgütlenme sekreteri Tekik: “YHK sermayeden yana tavır aldı”

YHK’nin bu kararı cuma gününden bu yana evlerine gitmeyerek fabrika içinde direnişlerini sürdüren TÜPRAŞ işçileri tarafından tepkiyle karşılandı. Rafinerilerdeki işçilerce düzenlenen yürüyüşler ile protesto edildi. 

Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, kararın açıklanmasından sonra Batman Rafinerisi önünde yaptığı konuşmada “Bir yargı kurumu olduğu düşünülen ve herkesin güvenmesi gereken bir kurul sermayeden taraf olduğunu bir kez daha gösterdi. YHK adlı kurulu da, kararlarını da tanımadığımızı tez zamanda herkes görecek” dedi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar