Arda Mevlütoğlu ile söyleşi: “S-400 yaptırımları öncelikle savunma sanayiini vurur”

Rusya’nın 10 gün içinde Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemlerini teslim etmeye başlaması bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar muhalefet partilerine S-400’ler konusunda bilgi verdi. Fakat ne siyasetçiler ne de kamuoyu, Amerikan F-35 savaş uçaklarının üretiminden dışlanmak, hatta yaptırım görmek pahasına neden S-400’lerde tercih kılındığını net olarak anlayabilmiş görünmüyor.

Silah alımları konusunda karar elbette siyasilere ait, ama işin bir de güvenlik ve ticaret boyutu var. Bu yayında havacılık ve uzay teknolojileri ile silahlanma konularında uzman Arda Mevlütoğlu ile meselenin güvenlik boyutuna odaklandık. Mevlütoğlu S-400’lerin konuşlanması nedeniyle F-35 programından çıkarılmayacağımızı ancak katılımımızın askıya alınacağını ve akabinde uygulanacak yaptırımların da kısa vadede en ağır etkisini savunma sanayiinin göreceğini söylüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar