İmamoğlu’na üç ülkenin temsilcisinden diplomatik ziyaret

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugünü yabancı ülke temsilcilerinin tebrik ziyaretlerine ayırdı. Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart van Bolhuis, Norveç Kültür ve Cinsiyet Eşitliği Bakanı Trine Skei ve Belarus İstanbul Başkonsolosu Aleksai Sheved, İmamoğlu ile makamında bir araya geldi.

İmamoğlu’na ilk tebrik ziyaretini Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart van Bolhuis gerçekleştirdi. Bolhuis, “Amsterdam Belediye Başkanı’nın tebriklerini takdim etmek istiyorum. Sizinle bölgesel ekonomi, akıllı ve yeşil şehircilik anlamında işbirliği içinde olmak istiyorlar. Rotterdam Belediyesi de yine aynı şekilde iklim değişikliğine adaptasyon ve şehirlerin dirençliliği konusunda sizinle işbirliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyor. Özellikle bizim milli gün resepsiyonumuza geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Çok büyük onur duyduk” dedi. Bolhuis, sözünü ettiği resepsiyonda İmamoğlu ile çekilmiş fotoğrafı İBB Başkanı’na hediye etti.

İmamoğlu da Bolhuis’e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “İki güzel şehirden böyle güzel davetler alınca çok mutlu oldum. Kesinlikle iyi ilişkileri geliştirmek için buradayız. Her iki ülke ve şehirlerimizin arasındaki ilişki, gerçekten İstanbul’umuza da katkı sunacaktır, Hollanda’daki şehirlere de katkı sunacaktır. Bu cazip tekliflere cevap vermek için biraz zamana ihtiyacım var. Yoğun bir sekiz ay yaşadık. En kısa zamanda bu güzel davetleri ve buluşmaları organize etmek için elimden gelen çabayı göstereceğim” diye konuştu. Konuşmaların ardından Bolhuis, İmamoğlu’na Süper Lig’in İstanbul’daki temsilcileri Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir’de forma giyen Hollandalı futbolcuların imzalarının yer aldığı futbol topu hediye etti.

“Kampanyanızı yakından takip ettim”

İmamoğlu, ikinci konuğu Norveç Kültür ve Cinsiyet Eşitliği Bakanı Trine Skei’yi İBB binasının girişinde karşıladı. Belediye şeref defterini imzalayan Skei, daha sonra İmamoğlu ile birlikte makam odasına geçti. “Sizinle karşılaştığımıza, görüştüğümüze çok memnun oldum” diyen Norveçli bakan, “Kampanyanızı yakından takip ettim. Kampanyadaki başarınızı, insanlara yönelik açıklamalarınızı takdirle karşıladık. Norveç Kültür ve Cinsiyet Eşitliği Bakanıyım. Kültür politikaları alanında beyaz kitap sunuyoruz. Aynı zamanda kültür ve turizm alanında faaliyet gösteriyoruz. Sizin de kültürün turizmin bir arka planı olarak tanımlanması alanında faaliyetleriniz olduğunu biliyoruz. Bir tarih öğretmeni olarak söylemek isterim ki İstanbul ile bağımız bin yıl önceye dayanıyor. Kültürel bağımız düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir. Sizinle tanıştığımıza çok memnun oldum, bizim için büyük bir onur” diye konuştu.

Norveç Kültür ve Cinsiyet Eşitliği Bakanı Trine Skei İBB şeref defterini imzaladı.

“Biz de eşitliğe önem vereceğiz”

Norveçli Bakan Skei’ye ziyareti nedeniyle teşekkür eden İmamoğlu da şunları söyledi: “Aynı zamanda hem çok ilgi duyduğum, hem de bir ülke için, bir şehir için çok önemli bir karakter haline gelen eşitliğin ne denli ön planda tutulduğunu hissettiren bir bakan olmanız da bizim için çok çok değerli. Bizim de şehir yönetiminde bu duyguya çok önem vereceğimizi belirtmek isterim. Tüm alanlarda, tüm kararlarda eşitlik şehir için vazgeçilmez bir prensip olacak. Aynı zamanda kültür tabii ki bir ülkenin olsun, bir şehrin olsun, aslında varlığının en değerli simgesi diyebiliriz. Dediğiniz gibi Norveç ile yüzyıllardır süren ilişkileri olan bir ülkenin tarihsel bağlarının yanı sıra bugünün dünyasında hem kültüre dair hem sanata dair iş birliği içinde olmamız bize çok mutluluk verir. Özellikle İstanbul’un geleceğinde, 16 milyonluk bir kentin karma bir kültür yapısının, bu renkliliğin en iyi şekilde vitrine koyulup servis edilmesini çok önemsiyoruz. Dünya ile entegre olması açısından başka ülkelerin de kültür zenginliğinin, çeşitliliğinin yer bulduğu bir şehir olmayı da çok istiyoruz. Biz biliyoruz ki bunları kuvvetlendirdikçe özellikle İstanbul’un ziyaretçi sayısı da artacaktır. Sizin bu ziyaretinizin bize güç kattığını belirtmek isterim. Ayrıca, ilgili alanınızın da bizimle çok ilişkili olması yapabileceğimiz çok ortak işler olduğunun bir göstergesi, şimdiden söyleyeyim. Yanı sıra kampanyamızı takip etmiş olmanız ve övgü dolu cümleler söylemeniz benim için çok büyük bir onurdur. Türkiye altı ayda çok farklı bir zaman yaşadı ama günün sonunda kazanan demokrasi olduğu için ülkemiz, şehrimiz adına çok mutluyuz.”

İmamoğlu’nu üçüncü olarak Belarus İstanbul Başkonsolosu Aleksai Sheved ziyaret etti ve tebriklerini iletti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus