Medyascope Kaz Dağları’nda: Su ve Vicdan Nöbeti’nin hikayesi

Haber-kurgu: Doğu Eroğlu

Çanakkale’nin Kirazlı beldesindeki Balaban mevkiinde başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nde çadırlı nöbet bitse de, protestocular gözlerini Kanadalı Alamos Gold şirketinin açtığı maden sahasından ayırmamakta kararlı. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi bileşenleri tarafından başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’ne her gün yüzlerce kişi destek için gidiyor ve madencilik faaliyetlerinin yarattığı tahribatı yerinde görüyor.

Çanakkale’nin temiz su kaynağı Atikhisar Barajı’nın su toplama havzasını kirletebileceği nöbet katılımcılarının en büyük endişelerinden.

İda Dayanışma Derneği’nden Pınar Bilir Akkuş ile Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay’a göre, Kirazlı’daki altın madenciliği faaliyetleri önlenemezse Kaz Dağları’nın diğer bölgelerinin de altın madenciliğine hızla açılması son derece muhtemel.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar