Haziran ayında sanayi üretimi yüzde 3,9 azaldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılının Haziran ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. TÜİK’e göre sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 azaldı.
 
TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,6 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre de yüzde 3,7 azaldı
 
Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yzde 2,4 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 azaldı.

2019 yılı ikinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,5 arttı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus