Twitter ve Facebook: “Çin, Hong Kong’taki protestoların meşruiyetini baltalıyor ve yanlış bilgi yayıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Twitter ve Facebook, Çin hükümetinin Hong Kong’da devam eden protestolarla ilgili Çin halkını yanlış bilgilendirdiğini iddia etti.

İki sosyal medya devinin dün yaptıkları açıklamalara göre, Çin hükümetinin bu tutumunun nedeni Hong Kong’daki protestoları zayıflatmak istemesi. Pekin bu amacına ulaşmak için, protestocuları terörist olarak gösteren paylaşımlar yapan birçok hesabı faaliyete geçirdi.

Hesaplardan, Hong Kong’daki protestocuların cihadcı gibi montajlandığı ve altında “IŞİD savaşçılarından ne farkı var?” yazan paylaşımlar yapıldı.

Çin, Hong Kong’daki prostestoları daha önce “yarı terör” faaliyeti olarak değerlendirmişti.

Twitter, Çin’de tespit ettikleri bu durumun ardından, devlet destekli şirketlerden reklam almama kararı aldı.

Twitter’dan pazartesi yapılan açıklamada, Hong Kong’daki protesto gösterilerine yönelik devlet destekli bir dezenformasyon kampanyasının ortaya çıkarıldığı ve “Çin hükümetinin, kasıtlı olarak Hong Kong’daki siyasi anlaşmazlıkların üstünü örtmeye çalıştığı, protesto hareketinin meşruiyetini ve siyasi amaçlarını baltalamaya çalıştığı için” yüzlerce hesabın kapatıldığı belirtildi.

Çin’deki 936 hesabı kapatıp, 200 bin hesabı donduran Twitter ayrıca, Çin’de tespit ettikleri bu durumun ardından, devlet destekli şirketlerden reklam almama kararı aldı.

Twitter ve Facebook, 2009’dan beri Çin’de yasaklı bir site statüsünde ancak ülkede VPN (Sanal Özel Ağlar) aracılığıyla Twitter’a giriş sağlanabiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus