Çorlu Tren Kazası davası başladı

Geçen yıl meydana gelen ve 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı Çorlu Tren Kazası davasının 3 Temmuz’da ertelenen ilk duruşması, Çorlu Halk Eğitim Merkezi 15 Temmuz Salonu’nda görülüyor. 600 kişilik salonda görülen dava sabah saat 9.00’da başladı.

3 Temmuz’da görülen davada yaşanan arbede yüzünden mahkeme heyeti davadan çekilmişti. Dosyasının Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade edilmesinin ardından dava bugün tekrar başladı.

Davaya mağdurlar ve mağdur yakınları dışında HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve 15 baronun temsilcileri katıldı.

Kimlik tespiti salonun dışında yapılmak istendi

Mağdurlar ve mağdur yakınları, duruşmanın görüleceği salona 5-6 dakika uzaklıkta bulunan Çorlu Santral Park’ta buluşup Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Mağdur ve mağdur yakınlarına binanın girişinde kimlik tespiti yapılmak istendi ancak avukatlar, kimlik tespitinin yalnızca duruşma salonunda yapılabileceğini söylerek itiraz etti. Bunun üzerine aileler hızlıca binaya giriş yaptı.

Ne olmuştu?

Kazada hayatını kaybeden 25 kişinin yakınları ve kazanın mağdurları, 3 Temmuz‘da Çorlu Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptıktan sonra duruşmanın yapılacağı salonun kapısında yarım saat bekletildi. Bu sırada Foto-Film Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler, yakınları kayda aldı. Davanın görüldüğü 150 kişilik konferans salonunda yer olmadığı gerekçesiyle bazı mağdur ve müştekiler salona alınmadı. Salonda bulunan yakınlar bu durumu alkışlarla protesto ederken dışarıda bekletilen mağdur yakınlarına polis tarafından müdahale edildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar