Terör örgütü üyeliğinden yargılanan Avusturyalı gazeteci Max Zirngast beraat etti

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast, terör örgütü üyeliği iddasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşmasında beraat etti.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, “mahkûmiyete yeter delil elde edilemediği” gerekçesiyle Zirngast ve birlikte yargılandığı üç kişi hakkında beraat kararı verdi. 

Zirngast, Ankara’da 11 Eylül 2018’de yapılan polis baskınında  “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. 10 gün gözaltında tutulan Zirngast, tutuklanarak Sincan F tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Üç ay sonra çıkarıldığı Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce adli kontrol talebiyle serbest bırakılmıştı. 

Max Zirngast

Zirngast mahkemede verdiği ifadede evrensel değerleri savunduğunu belirterek, “Ben hiçbir şekilde gizli faaliyette bulunmadım. Şimdi de hayatımı kurmak için ev aldım. Suçlandığım örgütü bilmiyorum. Almanca, İngilizce ve Türkçe dilleri arasında çeviri yapıyorum. Evimde bulunan kitapların birçoğu Hikmet Kıvılcımlı’ya aittir. ODTÜ’de okurken Kıvılcımlı hakkında hocama sunum yaptım” diye konuşmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar