Dünya Alzheimer Günü üzerine söyleşi: “Alzheimer belirtileri, hastalık ortaya çıkmadan 20 yıl önce görülebilir”

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü için gerçekleştirilen Medyascope özel yayınına katılan Alzheimer Derneği Ankara Şubesi Başkanı ve Hacettepe Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Esen Saka ile Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Alzheimer Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Yavuz Ayhan, Okan Yücel’in sorularını yanıtladı.

Alzheimer hastalığının nedenlerinin ve etkilerinin konuşulduğu yayında Prof. Esen Saka bu hastalıktan korunmak için zihnimizi aktif olarak kullanmanın önemine vurgu yaparken sistemik hastalıkların da zamanında tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Saka aynı zamanda, Alzheimer hastalığının ileride önlenebilir olabileceğini de söyledi.

Doç. Yavuz Ayhan ise yaş ilerledilçe hastalığın etkilerinin arttığını, ancak hastalığın belirtilerinin, hastalık ortaya çıkmadan yirmi sene önce bile görülebildiğini belirtti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar