“Taşlar Yerinden Oynuyor” – Anadolu’nun arkeolojik hafızasının hikayesi

Haber: Betül Başak / Kamera-kurgu: Özge Açıkgül

Arkeolojik varlıklara yönelik farkındalığı artırmayı ve Anadolu’nun arkeolojik mirasının tanıtımını amaçlayan “Taşlar Yerinden Oynuyor: Avrupa’nın Neolitik Köprüsü Anadolu” belgesel projesinin lansman toplantısı İstanbul’daki Fransız Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Hasankeyf’ten Kırklareli’ne, insanlığın ilk yerleşimlerini araştıran arkeolojik kazı çalışmalarını ve müzelerdeki koleksiyonları kayıt altına alarak görünür kılan belgeselin yönetmeni Enis Rıza, “Bundan 10 sene önce Anadolu’nun neolitik tarihi olduğu bilinmiyordu, bu çalışmayla bu gerçek ortaya çıkmış oldu” dedi.

Tarih profesörü Edhem Eldem de, arkeolojinin tarih yazımında çok önemli olduğunu vurguladı:

“Bu tarz çalışmalar ülkelerin milli tarih anlayışlarının ne kadar yanlış olduğunu ortaya çıkarıyor. Popülizmin, yabancı düşmanlığının bu kadar palazlandığı günümüzde, bu sorunların çözümlerinden biri de tarihten geçiyor.”

Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Hibe Programı” kapsamındaki projenin diğer sponsorları arasında İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü de bulunuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar