130 bin metal işçisini ilgilendiren toplu iş sözlemesi için görüşmeler başladı

Metal işkolunda, 130 bin çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi (TİS) için Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve işçi sendikaları arasındaki görüşme süreci  bugün başlıyor. 

2019-2020 yıllarını kapsayan MESS grup sözleşmeleri görüşmelerinde aralarında Arçelik, Bosch, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Siemens, TOFAŞ ve Türk Traktör’ün de yer aldığı 186 iş yerini MESS, işçi tarafını ise Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş ve sendikaları temsil edecek. 

MESS, Türk Metal Sendikası ve Birleşik Metal-İş ile bugün, Özçelik-İş Sendikası ile 8 Ekim’de ilk müzakereleri yapacak. Eylül ayında gerçekleştirilen  görüşmelerde  işçi sendikaları sadece taslaklarını sunmuştu. 

Türk Metal %26,28, Birleşik Metal-İş 34,2 istiyor

Türk Metal Sendikası sözleşmenin ilk altı ayında toplam yüzde 26,28 zam isterken, ikinci altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 1, üçüncü altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 2, dördüncü altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 1 ile 2020’de sosyal haklarda enflasyon oranına artı yüzde 3 zam talep ediyor. 

Birleşik Metal-İş, TİS taslağındaki zam teklifini ilk altı ay için yüzde 34,2 ikinci 6 aylık dönemde enflasyon artı 4, üçüncü 6 ay enflasyon artı 5, dördüncü altı ay için enflasyon artı 4 puan talep ediyor. Sosyal haklarda ise istenen artış yüzde 55. Sosyal haklara ikinci yıl için ise enflasyon artı 5 puan artış talep ediliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar