Suriye operasyonu – NATO: “Türkiye’nin orantılı ve kısıtlı bir operasyon yapmasını umuyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, cuma günü (11 Ekim) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini duyurdu ve Türkiye’ye itidal çağrısı yaptı.

Roma’da resmi bir ziyaret sırasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Stoltenberg “Bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak, tansiyonu artıracak ve insanların daha fazla acı çekmesine neden olacak eylemlerden kaçınılması çok önemli” dedi.

Stoltenberg NATO üyesi Türkiye’nin yaşadığı “korkunç terörist saldırılar” nedeniyle “meşru güvenlik endişelerine” sahip olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin itidalli davranacağını hesaba katıyorum ve kuzey Suriye’deki her eyleminin orantılı ve ölçülü olacağından eminim” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ise Suriye’nin durumunu görüşmek üzere yarın (10 Ekim) toplanma kararı aldı. 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısıyla toplanacağı bildirildi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna yönelik askeri harekatının ardından Türk büyükelçisini çağırdığını açıkladı. Açıklamada, “Hollanda, Suriye’nin kuzey doğusuna Türk saldırısını kınıyor. Türkiye’yi bu yoldan dönmeye çağırıyoruz” denildi.

Almanya da operasyonu kınadığını duyurdu. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin operasyonunun “bölgeyi daha da istikrarsızlaştırma ve IŞİD’i yeniden canlandırma riski” taşıdığını söyledi; barışçıl çözüm için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

AB: Güvenli bölgenin maliyetini üstlenmemizi beklemeyin

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker da Ankara’ya itidal ve harekatı durdurma çağrısı yaptı. AB Parlamentosu’nda konuşan Juncker “Türkiye’nin Suriye sınırında anlamamız gereken güvenlik kaygıları var. Ancak Türkiye ve diğer aktörlere itidal çağrısında bulunuyoruz. Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB’den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’a yakın isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da operasyonla ilgili Twitter’dan sert açıklamalar yaptı. Graham, “Erdoğan’a Kongre’de ağır bedel ödetilmesine öncülük edeceğim” diye yazdı. Graham daha önce Türkiye’nin bölgeye operasyon düzenlemesi halinde Kongre’nin yaptırımlarına maruz kalacağı tehdidinde bulunmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus