Suriye operasyonu – Beyaz Saray’dan Trump adına açıklama: “Bu harekâtın ‘iyi fikir’ olmadığını açıkça belirttik”

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump adına Türkiye’nin “Barış Pınarı Harekâtı” ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Metinde ABD’nin harekâtı onaylamadığı ve Türkiye’ye böyle bir operasyon düzenlemesinin “iyi fikir” olmadığının da açıkça belirtildiği kaydediliyor. “ABD Başkanı Donald J. Trump’tan açıklama” başlıklı metin şöyle:

“Bu sabah bir NATO üyesi olan Türkiye Suriye’yi işgal etti. ABD bu saldırıyı onaylamıyor ve Türkiye’ye böyle bir operasyon düzenlemesinin iyi fikir olmadığı da açıkça iletilmiştir. Bölgede Amerikan askeri bulunmuyor. Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden beri bu sonsuz, anlamsız -özellikle de ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeyen- savaşları savaşmak istemediğimi açıkça belirttim. Türkiye sivilleri, Hıristiyanlar da dahil dini azınlıkları korumakla ve insani kriz yaşanmamasını sağlamayı taahhüt etmiştir. Bu taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Ayrıca artık Türkiye yakalanmış olan IŞİD’lilerin hapiste kalmaya devam etmelerini ve IŞİD’in hiçbir şekilde ya da formda yeniden canlanmayacağını garanti etmekten de sorumludur. Türkiye’nin tüm taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve durumu yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar