Esenler Otogarı otopark ücretleri belli oldu, 29 Ekim’de ulaşım ücretsiz olacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ekim ayı toplantısının ikinci oturumu tamamlandı. İBB Meclisi Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın başkanlığında toplanan Meclis’te 700 milyon TL’lik borçlanma kararı alındı. Esenler Otogarı otopark ücretleri belli olurken, 29 Ekim’de ulaşımın ücretsiz sağlanacağı açıklandı. 

İBB ekim ayı meclis toplantısı pazartesi günü yapılan birinci oturumla açılmıştı. Bugün komisyonlara havale edilen önergeler görüşüldü ve karara bağlandı.

2019 yılında bazı harcamaların ödenmesine rağmen yıllık giderlerin 22 milyar TL seviyesinde kalacağı, toplam gelirlerin ise 17 milyar TL’nin altında gerçekleşeceği meclis üyeleriyle paylaşıldı. Bu sebeple yurtiçi bankalardan toplam 700 milyon TL borç alınması için karar alındı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi. Maaş, iç-dış borç, vergi, kamulaştırma gibi masraflardan oluşan 850 milyon TL’yi aşan zorunlu giderler nedeniyle ve seçim öncesinden kalan vadesi geçmiş borçların oluşturduğu 4 milyar TL’yi aşan tutarın kısmen de olsa ödenebilmesi için borçlanma kararı alındı. 

Borçlanma konusunda söz alan AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, “AK Parti grubu olarak CHP’nin göstermediği nezaketi göstererek, İstanbul halkına doğru hizmet ulaşması için borçlanmaya evet diyoruz. İstanbul halkının kış süresince zor durumda kalmaması için BOTAŞ’a olan borçlara öncelik verilmesini önemsiyoruz. Bu borçlanma neticesinde dikkate alınmasını öneriyoruz” dedi.

Esenler Otogarı otoparkının ücretleri belli oldu

Esenler’deki Büyük İstanbul Otogarı otoparkının yeni ücret tarifeleri de belli oldu. Buna göre otobüsler 1 saate kadar 16 TL, taksiler 4 TL, özel otomobiller 8 TL ödeyecek. 12 saate kadar her saat için otobüslerden 3 TL, otomobillerden 1 TL, 12-24 arası her saat için otobüslerden 2,40 TL, otomobillerden 50 kuruş ücret alınacak. Aylık abonman ise otobüslerde 160 TL, otomobillerde ise 80 TL olarak belirledi. Otopark İSPARK’a devredilmiş ve gelirinin yüzde 25’inin İBB’ye, geri kalanının İSPARK’a aktarılacağı açıklanmıştı.

Mecliste 41. İstanbul Maratonu’nda dağıtılacak para ödülleri de belirlenirken, Atatürk Havalimanı’nda meydana gelebilecek kaza ve yangınlar için İBB ile Atatürk Havalimanı Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus