İBB Meclisi, Başakşehir ve Tuzla’da bazı arsaların park ve toplanma alanı olarak kullanılmasına karar verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Başakşehir ve Tuzla’da bulunan bazı parsellerin konut fonksiyonları iptal edilerek park ve toplanma alanı olarak kullanılmasına karar verdi. Meclisteki görüşmelerde CHP’li üyeler konunun aceleye getirildiğini ve hukuka uygun olmadığını belirtirken AKP’li üyeler plan değiştirilerek karar alınabileceğini söyledi.

İBB Meclisi’nin dün yapılan toplantısında, 46 bin 241 metrekarelik Levent İETT Garajı arazisinin de dahil olduğu Şişli, Kağıthane, Esenler, Başakşehir, Beşiktaş ve Eyüp’te boş durumdaki arazilerin toplanma alanı olarak kullanılabilmesi için imar planları değiştirilerek park alanına dönüştürülmesi kararlaştırılmıştı. 

Park alanına dönüştürülmesi kararlaştırılan alanlara bugün Başakşehir ve Tuzla’da yer alan bazı parseller de eklendi. Başakşehir’de konut fonksiyonu iptal edilerek park ve toplanma alanı olarak kullanılacak bölgeler İkitelli Mahallesi içinde, Tuzla’dakiler ise Aydınlı Mahallesi içinde yer alıyor. 

Tuzla’da park ve toplanma alanı olarak kullanılacak yerler.

CHP’den itiraz:”Planlar değiştirilerek onaylanamaz”

Konuya dair konuşan CHP’li Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık,İBB’nin imar planına ilişkin yetkisi yapmak, yaptırmak ve onaylamak, ilçe belediyelerinde ise aynen veya değiştirerek onaylamak, uygulanmasını denetlemektir. Nâzım imar planlarında bile İBB’nin değiştirerek onaylama yetkisi yoktur. Plan hazırlığının belediye başkanı tarafından, onayın ise Meclis tarafından yerine getirileceği belirtilmiştir. Şu an İmar Komisyonu’nun yaptığı ise imar teklifi hazırlamaktır. ‘İmar planı ilkelerine göre gerekli teknik araştırmalar yapılarak hazırlanması zorunludur’ deniyor kanun hükmüne göre. Teknik yeterliliklerden bu komisyon raporu geçmemiştir. Usulüne uygun hazırlanmamıştır. Yönetmelik ve yasalara aykırı bir işlem yapıyoruz. Önümüze gelen karar bir günde hazırlanmıştır. Mülk sahibinin onayı ve rızası olması lazım” dedi.

“Kuzey Ormanlarında binlerce ağacı kesenleri biliyoruz”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı de teklifin kimseden görüş almadan geçirilmeye çalışıldığını belirterek şöyle konuştu: “Görev aldığımız süre içerisinde hiçbir olağan toplantının tek bir rapor için toplandığını hatırlamıyorum. Dün iktidardınız, yarın da olabilirsiniz. Önemli olan hukuktur. Teamülleri muhalefete düştünüz diye çiğnerseniz Meclisin saygınlığına gölge düşürürsünüz. Tek madde için toplandık. Bugün toplanacaksak komisyonlarda hazır bekleyen çok sayıda dosya var. Bunları görüşebilirdik, çoğu İstanbul halkının yararına olan şeyler. Birlikte karar aldığımız şeyler vardı, bunları da tercih etmediniz. Sadece tek rapor için görüşmek AKP’nin şımarıklığı ve kaprisidir. İstediğimizi yaparız, canımız istemezse de yapmayız demektir. İstanbul halkının enerjisi de sırf sizin kaprisiniz yüzünden bunu konuşmak zorunda kalıyor. Yeşil alanlara bir ayda rezidans mı yapacaktık? Bunu niye yapıyorsunuz? Siyasi olarak CHP yeşil alanlara karşı dedirtmek için. Buna kargalar bile güler. Kuzey Ormanlarında binlerce ağacı kesenleri biz biliyoruz. İmamoğlu’nun idare yetkisini gasp etmek için çoğunluğuzu kullanarak Meclisten geçirmeye çalışıyorsunuz. Çekelim komisyona, daire başkanlığına gönderelim, alalım kurum görüşlerini. KİPTAŞ ne düşünüyor biliyor musunuz?”

Başakşehir’de park ve toplanma alanı olarak kullanılacak bazı parseller.

AKP Grubu: “Planı değiştirerek uygulama yetkisi Meclistedir”

AKP’li Meclis Üyesi Osman Demir, fiiliyatta Çalık’a karşı çıktı ve “Kanun ve yönetmelik anlatılırken dil sürçmesi oldu. Belediye kanunun nâzım ilan planlarını değiştirerek onama yetkisinin Mecliste olmadığı söylendi. Uygulama ilan planlarını da nâzım ilan planlarını da değiştirerek uygulama yetkisi Meclise aittir. Mülkiyete bakılmaksızın her ölçekte plan yapma yetkisi Meclise aittir, bürokratlara değil. Şimdiye kadar bu usul denenmedi, doğrudur. Bizim buradaki hedefimiz kamu adına kullanılan yerlerin satışını engellemek. Konut alanını park alanına alıyoruz. Park alanına alınırken hangi ağaç dikilecek, hangi çim yapılacak bunu size bırakıyoruz, siz belirleyin. Komisyon görüşü almaya gerek yok” dedi. 

“KİPTAŞ ve İmar A.Ş.’nin buralarda yapacaklarına engel olunmaya çalışılıyor”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, tekrar söz alarak “Yapmak, yaptırmak ve onaylama yetkisi Meclistedir. ‘Değiştirmek’ demiyor” açıklamasını yaparken CHP’li Meclis Üyesi Mahmut Sedat Özkan, “İmar A.Ş. ve KİPTAŞ’ın bu mülkiyetlerde yapacağı şeylere de engel olma amacı taşımaktadır. Aynı hassasiyeti seçim öncesi niye göstermediniz? Siyasi hamle ve yöntem” diyerek söz hakkını kullandı. 

İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Faruk Gökkuş, CHP’nin KİPTAŞ’taki arsaları satışa çıkardığından bahsetti ve bundan önce hiçbir zaman bunun yapılmadığını vurguladı. Balyalı ise Gökkuş’a, “Pek çok borçlanmaya, satışa karşı çıktık. Yönetime geldiğimizde karşımızda ortaya çıkan tablo neticesinde zorunluluktan kaynaklı satışlara evet demek zorunda kalıyoruz” diyerek yanıt verdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar