#BegümiçinAdalet: Adalet bekleyen aile organ bağışı için farkındalık yaratmak istiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Begüm Kartal, dört ay önce, 21 Temmuz’da İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okuyan arkadaşlarıyla birlikte evine dönmek için otobüs beklerken, kontrolünü kaybeden bir aracın durağa çarpmasıyla ağır yaralandı. Yoğun bakıma kaldırılan Begüm, tüm müdahalelere rağmen ertesi gün yaşam savaşını kaybetti. Begüm, henüz 19 yaşındaydı. Kartal ailesi, kızlarının organlarını bağışlayarak dört kişiye umut oldu.

Kazanın ardından yapılan incelemelerde, kazayı yapan şahsın, yasal sınırın üç katı alkollü olduğu ve aşırı hız yüzünden kontrolünü kaybettiği belirlendi. Begüm’ün duruşması 4 Kasım’da görülecek. Aile bunun bir trafik kazası değil trafik cinayeti olduğunun altını çiziyor.

Begüm’ün ailesi hem seslerini duyurmak hem adalet aramak hem de organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak için Twitter’da #BegümiçinAdalet adıyla bir kampanya başlattı.

Aile, başlattıkları kampanya ile kızlarının duruşmasının da görüleceği, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası‘nda farkındalık yaratmak ve organ bağışına destek sağlamak istiyor.

Mert Yılmaz, baba Haluk Kartal ile yaptığı görüşme üzerine kazanın ve #BegümiçinAdalet kampanyasının detaylarını anlattığı bir video yayınladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus