İstatistik değil, insan: Ekim 2019’da öldürülen kadınların hikayesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’de her üç günde iki kadın erkek şiddetinden dolayı hayatını kaybediyor. 2018 yılında 317 kadın cinsel istismara uğradı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ekim ayı verilerine göre 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 36 kadından, hikayesine ulaşabildiğimiz 13 kadının ölüm şeklini, kimler tarafından öldürüldüğünü ve hikayelerini araştırdık.

Özlem Sancar: Boşandığı erkek tarafından öldürüldü

Özlem Sancar ve Sezgin Er altı ay önce boşanmışlardı. Bir çocuk annesi Özlem Sancar Beylikdüzü’nde oturuyor ve bir hastanede sağlık görevlisi olarak çalışıyordu. Sancar, 20 Ekim 2019 tarihinde boşandığı erkek Sezgin Er tarafından silahla öldürüldü.

Özlem Sancar ve çalıştığı hastaneden arkadaşı olan doktor İbrahim Şilfeler birlikte eve dönüyordu. Fail arabasıyla, altı ay önce boşandığı Sancar’ın oturduğu Beylikdüzü’ndeki Banksis sitesinin önüne giderek, eski eşinin işten dönüşünü bekledi. Sancar, doktor İbrahim Şilfeler’le birlikte arabayla sitenin önüne geldi. Fail Er, Sancar ve Şilfeler’in içinde olduğu arabanın önünü keserek, ikiliye silahla ateş açtı. Sancar ve Şilfeler ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken, Sezgin Er de elindeki silahla intihar etti. İlk müdahaleyi sağlık ekiplerinin yaptığı Sancar ve Şilfeler kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetti. Failin ise olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi.

Seyfullah Çınar: Evli olduğu Belma Çınar’ı ve kayınvalidesi Ümmühan Güllü’yü öldürdü

Polis memuru olan Belma Çınar, Mardin’de yaşıyordu. Meslektaşı ve evli olduğu erkek Seyfullah Çınar tarafından tabancayla vurarak öldürüldü. Fail, Belma Çınar’ın annesi Ümmühan Güllü’yü de öldürdü.

28 Ekim 2019 sabahı Seyfullah Çınar ile Belma Çınar arasında bilinmeyen bir nedenden dolayı tartışma çıktı. Tartışma esnasında fail, Belma Çınar’ı ve kayınvalidesi Ümmühan Güllü’yü, tabancayla vurarak öldürdü. Anneyle kızı kanlar içinde yerde kalırken, silah sesini duyan komşuların ihbarı üzerine eve polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık görevlilerince yapılan kontrolde Belma Çınar ve Ümmühan Güllü’nün olay yerinde öldüğü belirlendi. Seyfullah Çınar ise polis ekiplerince gözaltına alındı.

Saime Solmaz ve Kaziban Kaya: Kumayı kabul etmedikleri için öldürüldüler

Ağrı’nın Patnos ilçesinde yaşanan olayda, Bünyamin Solmaz, evli olduğu kadın Saime Solmaz ve kızı Keziban Kaya’yı kumayı kabul etmedikleri için öldürdü.

Bünyamin Solmaz yaklaşık dört ay önce ismi belirlenemeyen bir kadınla ilişki yaşamaya başladı. Kadını kuma olarak getirmek isteyen faile, Saime Solmaz ve 11 çocuğu karşı çıktı. Bu olayın üzerine çiftin arası bozuldu. Bünyamin Solmaz bir süre sonra köy imamını ve aile büyüklerini araya sokarak eşi ve çocuklarıyla barışmak istedi.

Bünyamin Solmaz, 6 Ekim’de sevgilisini de alıp ailesinin yaşadığı Değirmendüzü Köyü’ndeki eve geldi. İçeri girdiği zaman yanında getirdiği silahla Saime Solmaz’ı (52) ve evli, beş çocuk annesi kızı Keziban Kaya’ya (32) vurdu. Anne ve kız olay yerinde hayatını kaybederken, kaçan Solmaz jandarma tarafından saklandığı ilçe mezarlığında yakalandı. Saime Solmaz’ın kardeşi Mahmut Demir, “Eniştem yakalanmasa can almaya devam edebilirdi” dedi.

Ayşe Acar: Boşandığı erkek tarafından öldürüldü

Ayşe Acar (36), Kocaeli’nde yaşıyordu ve altı ay önce Kerem T.’den (44) boşanmıştı. 16 Ekim 2019 tarihinde aboneliğini iptal ettirmek için geldiği doğalgaz dağıtım şirketinin önünde kuzeniyle birlikte sıra bekliyordu. Bu sırada, boşandığı erkek Kerem T. tarafından tabancayla başından vurularak öldürüldü. Faile güvenlik görevlisi ile teyzesinin oğlu müdahale etti. Etkisiz hale getirilen eski koca, ihbar üzerine gelen polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Nuran Gökalp: 20 yerinden bıçaklandı

Nuran Gökalp (39), Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşıyordu. Gökalp 22 Ekim 2019 tarihinde, birlikte olduğu erkek Ayhan Doğan tarafından 20 bıçak darbesiyle boş bir arazide öldürüldü.

Ayhan Doğan ile Nuran Gökalp’ın arasında bilinmeyen nedenden tartışma çıktı. Tartışma sırasında fail, Nuran Gökalp’i vücudunun çeşitli yerlerinden bıçakladı. Kadının çığlık sesleri duyan vatandaşlar sağlık ekiplerine haber verdi. Ekipler Nuran Gökalp’in olay yerinde hayatını yitirdiğini tespit etti. Cesedin başında bekleyen fail ise bölgeye gelen polis ekipleri tarafından gözaltına aldı.

“Kafam iyiydi, çok da hatırlamıyorum”

40 yaşındaki Ayhan Doğan ifadesinde, cinayeti kıskançlıktan işlediğini belirtti ve “Kafam iyiydi, çok da hatırlamıyorum” dedi. Emniyete götürülen fail, ifadesinde Nuran Gökalp’in bir süredir telefonlarını açmadığını söyledi. Doğan, “Biz kendisiyle arkadaştık. Olay günü alkol aldık. Kendisine ‘Neden benim telefonlarımı açmıyorsun’ dedim. ‘Başka biri mi var’ dedim ve tartışma çıktı. Kafam iyiydi, çok da hatırlamıyorum” dedi. İfadesinin ardından çelik yelek giydirilerek adliyeye sevk edilen fail, çıkarıldığı mahkemece, “kasten adam öldürme” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Evli olduğu kadını öldüren Hakkı Aydın: “Benim yerimde başka bir erkek olsaydı yine öldürürdü”

Işıl Aydın (40), Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşıyordu ve bir yıldır Hakkı Aydın (42) ile evliydi. 9 Ekim 2019 tarihinde saat 16.00 sıralarında işsiz olduğu öğrenilen Hakkı Aydın ile ED-BEL’de çalışan Işıl Aydın arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında fail, mutfaktan aldığı ekmek bıçağıyla Işıl Aydın’ı yaraladı. Olay sırasında fail de bıçakla yaralandı. Apartman sakinlerinin ihbarı üzerine eve gelen polis ve sağlık ekipleri kadının öldüğünü belirledi. Fail adliye girişinde, “Pişmanım” dedikten sonra, “Benim yerimde başka bir erkek olsaydı yine öldürürdü” dedi.

Birgül Bilal: Birlikte olduğu erkek tarafından pompalı tüfekle öldürüldü

İzmir’in Konak ilçesinde yaşayan Birgül Bilal (32),  güzellik merkezi işletiyordu. 15 Ekim 2019 tarihinde Birgül Bilal’den ayrılmak istemeyen erkek arkadaşı İrfan Çengel, güzellik merkezinin önüne geldi. Fail, işyerini açmak için gelen Birgül Bilal ile tartışmaya başladı ve barışmak istediğini belirtti. Ardından, yanında getirdiği pompalı tüfeği çıkarıp Birgül Bilal’i başından vurdu. Bilal’in kardeşi 29 yaşındaki Songül Bilal‘i de yaralayan fail, aynı tüfekle intihar etti. Birgül Bilal’in İrfan Çengel tarafından bir süredir “öldürülmekle” tehdit edildiği öğrenildi.

Çevredekilerin durumu bildirmesi üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, Songül Bilal’i ambulansla hastaneye kaldırırken, Birgül Bilal ve failin öldüğünü belirledi. Cenazeler, savcının incelemesinin ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.

Güllü Yılmaz: Evli olduğu erkek tarafından üzerine benzin dökülerek yakıldı

Güllü Yılmaz, Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yaşıyordu ve üç çocuk annesiydi. 17 Ekim 2019 tarihinde, 15 yıllık evli olduğu Can Yılmaz ile arasında tartışma çıktı. İddiaya göre Can Yılmaz, tartışma sırasında evdeki benzini Güllü Yılmaz’ın üzerine döküp ateşe verdi. Güllü Yılmaz, alevler içinde kendisini ikinci kattaki evlerinin penceresinden boşluğa bıraktı. 13 yaşındaki Zeynep Yılmaz, saldırı olduğu sırada annesinin yanındaydı. Olayda yaralanan Zeynep Yılmaz, Medyascope’a katil zanlısının annesinden sürekli olarak para istediğini, bu nedenle de sıkça tartıştıklarını anlattı. Yılmaz’ın da uzun süredir ve tekrar tekrar şiddete maruz kaldığı, bir türlü korunamadığı ortaya çıktı.

29 Ekim’de tutuklanan Can Yılmaz, polise verdiği ifadesinde, daha önce de eşi ile sorun yaşadığını ve eşinin sığınma evine girdiğini, sonra da kendisini arayıp barıştıklarını söyledi.

Asena Ercan: Birlikte olduğu erkek Hasan Aydın tarafından boğularak öldürüldü

Asena Ercan, İstanbul’dan gittiği Muğla’nın Fethiye ilçesinde, emlakçılık yapan Hasan Aydın’la tanıştı. Bir süre arkadaşlık eden ikili 28 Ekim 2019 tarihinde Fethiye’deki bir villada vakit geçirirken aralarında bilinmeyen bir nedenden dolayı tartışma çıktı. Tartışma sırasında fail, Asena Ercan’ı boğarak öldürdü.

Cinayetin ardından fail, İstanbul’a kaçtı. Aydın, 29 Ekim’de Maltepe Polis Merkezi’ne giderek, Asena Ercan’ı elleriyle boğarak öldürdüğünü itiraf edip teslim oldu. Fail ifadesinde sinirlerine hakim olmadığı belirtti ve “İstanbul’dan gelen kadın arkadaşım Asena ile kaldığım villada 28 Ekim gecesi içki içtik. Aramızda tartışma çıktı. Alkolün de etkisiyle tartışmamız kavgaya dönüştü. Sinirlerime hâkim olamayıp, boğazını sıkarak öldürdüm. Ardından da İstanbul’a geldim” dedi.

Cevahir Çay: Evli olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı olan erkek tarafından öldürüldü

Kayseri’de yaşayan Cevahir Çay, 10 yıl önce Mustafa Çay ile evlendi. Cevahir Çay kısa bir süre önce, kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle koruma kararı alınması için mahkemeye başvurmuştu.

Bir hafta evden uzaklaştırma cezası olan Mustafa Çay, sabah evin önünde Cevahir Çay’ın dışarıya çıkmasını bekledi. İki çocuk annesi Çay, çarşıya gitmek için evden çıktı. Fail, otobüs durağında bekleyen kadının yanına gitti ve konuşmak istediğini söyledi. Fail Mustafa Çay, konuşmak istemediğini belirten kadını cebinden çıkardığı bıçakla karın bölgesinden üç kez bıçaklayarak öldürdü.

Polis ve sağlık ekiplerine haber veren vatandaşlar yaralı kadına da yardım etmek istedi. Ancak fail, elinde bıçakla eşinin başında bekleyerek yanına kimseyi yaklaştırmadı. Kısa süre sonra gelen polis ekibi faili gözaltına alırken, yaralı kadına olay yerine gelen sağlık ekipleri müdahale etti. Cevahir Çay, ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Çiğdem Tokgöz: Birlikte olduğu erkek tarafından bıçaklanarak öldürüldü

Çiğdem Tokgöz (28), Kayseri’nin Talas ilçesinde yaşıyordu. 28 Ekim 2019 tarihinde birlikte olduğu erkek Aslan Aydemir ile arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında fail, Çiğdem Tokgöz’ü ekmek bıçağı ile bıçaklayarak öldürdü.

Tokgöz çocuklarının gözleri önünde yaşamını yitirirken, fail Aydemir kaçtı. Kadının çığlıklarını duyan komşuların ihbarı üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Çilingir yardımıyla eve giren sağlık görevlilerince yapılan kontrolde Çiğdem Tokgöz’ün olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi. Olay yerinden kaçan Aydemir, aynı gece polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Failin emniyetteki sorgusunda “Param kalmayınca tartışıyorduk” dediği ve tartışma yaşadıkları gerekçesiyle Çiğdem Tokgöz’ü öldürdüğünü itiraf ettiği öğrenildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus