HDK’dan Göç, Mültecilik ve Ayrımcılık Sempozyumu: “Dünya hepimizin evi, mültecilik bir tercih değildir”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Şişli’deki Kenter Tiyatrosu’nda “Göç, Mültecilik ve Ayrımcılık” başlıklı bir sempozyum düzenliyor. Yarın da devam edecek sempozyumda, son on yıllarda yaşanan kitlesel yerinden edilmeler ve göçün belirleyici nedenlerinden biri olarak kapitalizm ele alınıyor. Sempozyum ayrıca, çözümler ve “Dünya hepimizin evi; mültecilik bir tercih değildir” sözü üstüne düşündürtmeyi hedefliyor.

Birinci oturum, HDK eşsözcüleri Sedat Şenoğlu ve Gülistan Kılıç Koçyiğit’in konuşmalarıyla başladı. Her iki konuşmacı da “göç sorununun çözümü konusunda bir perspektif geliştirmenin” gerekliliğine dikkat çekti. Şenoğlu ve Koçyiğit’e göre, bugün Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri Suriyeli göçmenler olmalı. Sempozyumun önemli konularından biri de, 2015-2018 arası yaşanan çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle ortaya çıkan “Kürtlerin iç göçü”ydü.

Birinci oturumda Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) kurucu üyelerinden Kenan Kalyon “Kapitalizm Çağında Göç”, Agos gazetesi yazarı Pakrat Estukyan “Osmanlı ve Türkiye’de Göç Tarihi” ve yazar Namık Kemal Dinç “Osmanlı ve Türkiye’de Devletin Nüfus ve İskân Politikaları” başlıklı konuşmalar yaptı.

Sempozyumun yarınki ikinci ve üçüncü oturumlarında, “Göç ve Emek”, “Göçmenlikte Kadınlar ve Çocuklar” ve “Göç ve Mücadele Deneyimleri” konuşulacak. Son oturumda ise “Sorun Ne? Çözüm Mümkün Mü?” sorularına yanıt aranacak. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar