Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’i protesto etmek isteyen öğrencilere özel güvenlik saldırdı

Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyuma öğrenciler alınmadı, özel güvenlik öğrencilere copla saldırdı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin 160. kuruluş yılı nedeniyle Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye” sempozyumuna Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’in katılması ve Onur Kurulu’nda yer alması öğrencilerin ve Mülkiyeliler Birliği’nin tepkisini çekti.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde düzenlenen sempozyuma bazı öğrenciler alınmadı. Sempozyumun yapıldığı Prof. Aziz Köklü Salonu’na giremeyen öğrenciler ile özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Özel güvenlik görevlileri, öğrencilere copla saldırdı.

Mülkiyeliler Birliği de Rektör İbiş’in Onur Kurulu listesinde yer almasını eleştiren bir açıklama yayınladı:

1859 yılında kurulmuş olan, bizleri yetiştiren, Türkiye’nin siyasal, demokratik ve entelektüel tarihine damgasını vuran Mekteb-i Mülkiye’nin, bugünkü adıyla Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin 160. kuruluş yıldönümüne yaklaşıyoruz. 160 yıllık bir tarihi ardında bırakan Fakültemizin akademik birikimi ve değerleriyle yetişmiş bizler, hakikati dile getirmenin ve bu hakikati savunmanın, cesaret ya da bir erdem gösterisi değil, bir var olma çabasının sonucu olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu gerçekliğin, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ve akademik birikiminin hedef haline getirilmesinin nedeni olduğunu da çok iyi biliyoruz. Tam da bu nedenle, ‘Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye Sempozyumu’nun ‘Onur Kurulu’ listesinde Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in yer almasını ve kendisinin açış konuşması yapmasını doğru bulmuyor, kabul etmiyoruz. Hukukun en temel ilkelerini yok sayan, keyfi yönetimi rehber edinen, akademik özgürlükleri hedef haline getiren, adı türlü yolsuzluk iddialarına karışan ve en önemlisi, akademisyen ihraçlarında büyük rol üstlenerek Fakültemiz akademik birikimini tasfiye eden bu kişinin adının, SBF Dekanlığı tarafından, üstelik ‘onur’ duyularak Mülkiye tarihi ve Mülkiye değerleriyle yan yana getirilmesinden utanç duyuyoruz. Erkan İbiş adını Mülkiye ile yan yana getirecek tek şey, bu tasfiyenin faili olduğu gerçeğidir. Bunu bir kez daha hatırlatmak amacıyla 29 Mayıs 2018 tarihinde yayınlamış olduğumuz raporu dikkatlerinize sunuyoruz.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar