Tan Matbaası yıkımının yıldönümünde, Türkiye’nin ilk profesyonel kadın gazetecisi Sabiha Sertel’i anmak – Nur Deriş ile söyleşi

Bu yayında Türkiye Cumhuriyeti’nde gazeteciliği meslek olarak benimsemiş ilk kadın olan Sabiha Sertel’i hatırladık. Eşi Zekeriya Sertel ile birlikte çıkardıkları gazete ve dergilerde, yeni cumhuriyetin demokratik reformlarının gerçekleşmesi, basın özgürlüğü, kadın hakları, sınıf bilincinin oluşması ve toplumun her kesiminin bilinçlenmesi için çetin bir mücadele yürüten Sabiha Sertel’i, “Roman Gibi” adlı otobiyografik çalışmasının genişletilmiş İngilizce baskısının editörlerinden ve Sabiha Sertel’in abisinin torunu Nur Deriş ile konuştuk. Bu yayın için 4 Aralık tarihini özellikle seçtik. Çünkü hem basın tarihimizde hem siyasi tarihimizde hem de bizzat Sabiha Sertel’in kişisel tarihinde çok önemli bir olayın, Tan Matbaası yıkımının 74. yıldönümü, 4 Aralık 2019. Bu saldırının ardından hayatları giderek zorlaşan Serteller, 1950’de Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar