İSİG Raporu: Kasım ayında 126, yılın ilk 11 ayında 1606 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) hazırladığı Kasım 2019 raporuna göre, geçen ay yaşanan iş kazalarında en az 126 işçi öldü. 2019 yılının ilk 11 ayında ise en az 1606 işçi hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi tarafından hazırlanan raporda “işçi intiharları”na da değinildi. İSİG Meclisi, yaşanan intiharların en önemli nedeninin geçim sıkıntısı olduğunu vurguladı. 

Raporda şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’de intiharların önemli nedenlerinden birisi geçim sıkıntısıdır. TÜİK’in ilgili istatistiklerinde ‘intihar nedeni’ olarak ‘geçim zorluğu’ ölçütü incelendiğinde AKP’li yıllarda, 2002 ile 2018 yılları arasında 4481 kişinin intihar ettiği ortaya çıkmaktadır.”

Rapora göre, kasım ayında yaşamını yitiren işçilerin üçü kadın, 123’ü erkek. Kadın işçi cinayetleri tekstil, eğitim ve sağlık işkollarında gerçekleşti. 

Hayatını kaybeden işçiler arasında çocuk işçiler de bulunuyor. Kasım ayında üç çocuk işçi, iş cinayetlerinde can verdi. Çocuk işçi cinayetleri ticaret, metal ve konaklama işkollarında yaşandı.

Raporda, çalışırken hayatını kaybeden göçmen/mülteci bilgilerine de yer verildi. Kasım ayında üç göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin biri Afganistanlı, biri İranlı ve biri Suriyeli.

Rapora göre ölümler en çok inşaat, taşımacılık, tarım, ticaret/büro, metal, gıda, gemi/tersane, belediye/genel işler, madencilik, enerji ve konaklama işkollarında gerçekleşti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus