Maaşlarını alamayan Gentes işçileri Cezayir Konsolosluğu önünde eylemdeydi

Gentes Şirketler Grubu’nun Cezayir’deki otel projesinde çalışan ve aylardır ücretleri ödenmeyen İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) üyesi işçiler, bugün Cezayir’in İstanbul Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı. 

Konsolosluk önünde bir araya gelen işçiler “Gentes ücretlerimizi gasp ediyor” pankartını açtı. İşçiler adına basın açıklamasını Gentes işçisi Murat Furtuna okudu. 

Birikmiş ücretlerinin ödeneceği sözü verilmesi üzerine altı ay önce Cezayir’den Türkiye’ye geldiklerini söyleyen Furtuna, “Gentes Şirketler Grubu geçen altı aylık sürede her defasında alacaklarımızın ödeneceği sözünü vererek aylarca bizleri oyaladı ve içeride kalan maaşlarımızı ödemedi. Memleketimizi ve ailemizi geride bırakmak zorunda kalan insanlık dışı koşullarda ekmek parası kazanmak için çalışan biz işçiler, patronlar tarafından sömürünün esiri haline getiriliyoruz” dedi.

Cezayir Turizm Bakanlığı’nın hastane şantiyesinde Gentes Şirketler Grubu bünyesinde çalıştıklarını söyleyen Furtuna, “Biz işçiler köleliğe, yoksulluğa mahkûm olmayacağız. Hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımızı almak için günlerdir şirketin genel merkezi önünde direniyoruz. Bugün de Cezayir Konsolosluğu’nun önüne gelerek Cezayir devletine çağrı yapıyoruz. Cezayir topraklarında emeğimizi, alın terimizi döktük, ücretlerimizin gasp edilmesinde Cezayir devletinin de sorumluluğu vardır” diye konuştu.

Açıklama sonrası konuşma yapan İYİ-SEN Genel Başkanı Ali Öztutan da Kayseri, Hatay, Bursa ve Niğde’de yapacakları basın açıklamaları ile eylemlerine devam edeceklerini söyledi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar