İstanbul Üniversitesi’ndeki yemek zammı eylemi dördüncü gününde: “Zamlar geri alınmazsa boykot yapılacak”

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Spor, Kültür ve Sağlık Daire Başkanlığı’nın 30 Aralık günü aldığı öğün düşürme ve ikinci öğüne yüzde 500 zam yapma kararına karşı üniversitelilerin tepkisi sürüyor. 

Üniversiteliler, “Müşteri değil öğrenciyiz” , “Yemek haktır, satılamaz” sloganıyla bugün (3 Ocak) saat 11.30’da Esnaf Yemekhanesi önünde toplanmaya başladı. Ardından yemekhaneye giren üniversiteliler, içeride ses çıkarma eylemi yaptı. Üniversiteliler, “Rektör Mahmut Ak lüks makam aracına binerken ödenek var, biz yemek yemek isteyince ödenek yok” diyerek herkesi desteğe çağırdı. 

Yemekhanede yapılan ses çıkarma eyleminin ardından Beyazıt Ana Kapı’ya yürüyen öğrenciler burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında, “Türkiye’nin en fazla ödenek alan üçüncü üniversitesinde böyle bir zammı kabul etmiyoruz, üç öğün yemek bizim hakkımız” denildi. 

İstanbul’daki diğer üniversiteler de desteğe geldi

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Özel Özyeğin Üniversitesi öğrencileri de destek için Beyazıt Meydanı’ndaydı. 

“Zengin değil, emekçi çocuğuyuz” 

Medyascope’a konuşan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, “Biz, lüks arabalara binemiyoruz, ailelerimizin emekleriyle buralara kadar gelebildik. Bu fiyatın böyle olması hepimize zarar verecek” dedi. 

“Zamlar geri çekilmezse boykotla döneriz”

Düzenlenen açık kürsünün ardından kürsüde alınan kararlar okundu. Üniversiteliler, zamlar geri çekilmediği takdirde ikinci dönem yemekhane boykotuyla dönüleceğini söyledi. 

Bugün İÜ’deki sınav haftasının da son günüydü. Üniversiteliler, sınavdan çıktıktan sonra dilekçe vermek için rektörlüğe gitmeyi sürdürdü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar