Hrant Dink Vakfı’ndan İstanbul’un bilinen semtlerinin bilinmeyen hikayelerini görünür kılan mobil uygulama: “KarDes”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hrant Dink Vakfı’nın geliştirdirdiği “KarDes” mobil uygulaması İstanbul’un çokkültürlü mirasını ve çokkatmanlı yapısını keşfetmek isteyen kullanıcılar için Türkçe ve İngilizce dillerinde hizmet vermeye başladı.

Kişisel gezi rehberi olarak tasarlanmış olan uygulama, hem App Store hem de Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bu uygulamayla İstanbul’un bilinen semtlerinde yer alan, arka planda kalmış mekânların tarihi ve şehrin çokkültürlü yapısıyla ilgili pek çok bilgiye ve görüntüye ulaşmak mümkün. Semt sakinlerinin anılarının da yer aldığı uygulamada kullanıcılar KarDes aracılığıyla; kiliseler, camiler, sinagoglar, okullar ve mezarlıklar gibi yaklaşık 900 mekânın kültürel dokusunu çeşitli görsellerle birlikte keşfedebiliyor. Kapsamlı bir araştırma sonucunda ortaya çıkan uygulamada hafıza turlarının metinlerini; Hayko Cepkin, Ece Dizdar, Ceylan Ertem, Mahir Günşıray, Nejat İşler, Ercan Kesal, Yekta Kopan, Lale Mansur, Songül Öden, Tülin Özen, Tilbe Saran ve Serra Yılmaz’ın sesleriyle dinlemek mümkün.

Uygulamayı Proje Koordinatörü Narod Avcı, Araştırma Koordinatörü Rudi Sayat Pulatyan ve Proje Editörü Atom Şaşkal geliştirdi. İlerleyen zamanlarda Türkiye’nin başka şehirlerindeki kültürel mekanları da hafıza turlarının içine katmayı hedefleyen ekipten Pulatyan şunları ekledi: “Bu proje İstanbul’un çokkültürlü ve çokkatmanlı yapısını keşfetmek isteyen kullanıcılar için hazırlanan kişisel bir gezi rehberi. Uygulamanın keşfet kısmında şehrin insanlarının bir araya geldiği ortak sosyalleşme alanı olan mekânları, hafıza turları kısmında ise 9-15 duraktan oluşan ortalama iki saat süren rotaları gezmek mümkün.”

Rudi Sayat Pulatyan ile yaptığımız söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus