Metal işkolunda işçi sendikaları grev ilan etti, işveren yeniden görüşmeye çağırdı

Türk Metal Sendikası, toplu iş sözleşmesinde işveren örgütü MESS ile anlaşamaması sonucu grev kararı aldı. Birleşik Metal-İş Sendikası da 19 Ocak Pazar günü grev kararını ilan edecek. Grev kararları üzerine MESS işçi sendikalarına yeniden görüşme çağrısında bulundu. 

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) alınan grev kararları üzerine, Türk-İş’e bağlı Türk Metal ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikalarından yeniden görüşme talep etti. Buna göre taraflar, 20 Ocak 2020 Pazartesi günü İstanbul’daki MESS merkez ofisinde tekrar bir araya gelecek.

Metal işkolunda, 130 bin çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi (TİS) için Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve işçi sendikaları arasındaki görüşmelerde anlaşmaya varılamadı. Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, dün Twitter hesabından grev kararı aldıklarını açıkladı. 

Grev tarihini henüz açıklamayan Kavlak “İşveren sendikası MESS ile masada anlaşamayan, metal işçisine dayatılan yoksulluk ücretini kabul etmeyen sendikamız, bugün (15 Ocak 2020) tarihi itibariyle GREV KARARINI almıştır. Sendikamız üyelerimizin hak ve özgürlükleri için mücadelesini kararlılıkla sürdürecek, temsil ettiği üyelerinden aldığı güçle yolundan dönmeyecektir. Kararımızın sendikamıza, üyelerimize ve işçi sınıfımıza hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Türk Metal Sendikası, Arçelik, Aygaz, Ford Otosan, Karsan, Otokar, Tofaş ve Türk Traktör fabrikalarında aldığı grev kararını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Birleşik Metal, grev kararını 19 Ocak’ta açıklayacak

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada “Sendikamız MESS ile yapılan müzakerelerde bir sonuç alamaması üzerine grev kararını ve uygulama tarihini, metal işçilerinin 19 Ocak büyük Gebze mitinginde açıklıyor” denildi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar