Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, 26 Aralık’ta Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (GATA) tedavi altına alınan Rahşan Ecevit, bir gün sonra genel durumunun bozulması nedeniyle dahiliye servisi yoğun bakım kliniğine kaldırıldı.

Rahşan Ecevit, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 17 Ocak akşamı saat 21.10’da yaşamını yitirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rahşan Ecevit’in vefatı nedeniyle Twitter hesabından bir başsağlığı mesajı paylaştı:

Rahşan Ecevit’in kurucusu olduğu DSP’nin Genel Başkanı Önder Aksakal da Twitter hesabından paylaştığı başsağlığı mesajında şunları kaydetti:

Rahşan Ecevit kimdir?

Aslen Selanik‘ten Şebinkarahisar‘a yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Rahşan Ecevit 1923 yılında doğdu. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunudur.

1946 yılında evlendiği eski başbakanlardan Bülent Ecevit’le vefat ettiği 2006 yılına kadar evli kalan Rahşan Ecevit, eşinin 12 Eylül darbesi sonrasında siyasi yasaklı olduğu dönemde DSP’yi kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti‘den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa eden Ecevit, 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi‘nin 2. Genel Başkanlığına seçildi. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP Kurultayı’na bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu‘na ve CHP‘ye desteğini açıkladı.

Aynı zamanda edebiyatçı kimliğiyle de bilinen Rahşan Ecevit’in yazdığı Pülümür’de Aşk adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar