Rahşan Ecevit Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Demokratik Sol Parti’nin (DSP) Kurucusu ve eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Ankara’da bulunan Kocatepe Camii’nde düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.

Ressam, yazar ve siyasetçi kişiliğiyle tanınan Rahşan Ecevit, 97 yaşındaydı. İlerleyen yaşına bağlı olarak, uzun zamandır ciddi sağlık problemleri yaşıyordu. Ecevit, 26 Aralık 2019 tarihinde kaldırıldığı ve bir süredir tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 17 Ocak Cuma akşamı saat 21.02’de hayatını kaybetti. Ölüm nedeninin çoklu organ yetmezliği olduğu bildirildi.

Rahşan Ecevit, bundan tam 14 yıl önce hayatını kaybeden eşi Bülent Ecevit’in yanına gömülmek istiyordu. Bu vasiyetinin yerine getirilmesi için ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklama bekleniyordu. Bülent Ecevit’in mezarının Devlet Mezarlığı’nda bulunmasından dolayı, eş defni için Cumhurbaşkanlığı’nın izni gerekiyordu. Beklenen açıklama 18 Ocak Cumartesi günü geldi ve Rahşan Ecevit’in vasiyetinin yerine getirileceği, naaşının eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedileceği açıklandı.

Kocatepe Camii’ndeki cenaze törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, eski TBMM başkanlarından Cemil Çiçek, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde CHP’nin adayı olan Muharrem İnce, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Rahşan Ecevit-Bülent Ecevit Bilim, Kültür ve Sanat Vakfı Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı ile birçok eski ve yeni milletvekili katıldı.

Yalnızca siyasilerin değil, vatandaşların da törene ilgisi yoğundu. Polis tören öncesinde camiye girmek isteyenlerin hem çantalarını aradı hem de üzerlerinde sakıncalı bir madde taşıyıp taşımadıklarını kontrol etti. Cenaze töreninin ardından cami çıkışında da polis ekipleri bekliyordu. Törenin ardından Rahşan Ecevit’in naaşını taşıyan cenaze aracı Devlet Mezarlığı’na, merhum eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek üzere, alkışlarla uğurlandı.

İmamoğlu: “Siyaset tarihimiz onun yol arkadaşlığını unutmayacak”

Bu sırada objektiflerin döndüğü, mikrofonların uzatıldığı bir diğer isim ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. İmamoğlu, Rahşan Ecevit için “Siyaset tarihimiz onun yol arkadaşlığını unutmayacak” dedi.

İmamoğlu’na Ankaralı vatandaşların da ilgisi oldukça yoğundu, kalabalıktan “Hoşgeldiniz başkanım!” sesleri yükseldi. Kocatepe Camii avlusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediyenin ihtiyaç sahiplerine yeterince yardım etmediği yönündeki eleştirilerine “Bizim dönemimizde bir elin verdiğini öbürü görmeyecek” diyerek yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu: “Ecevit çiftinin bıraktığı ilkeler, bizim bugün için de sürdürmeye çalıştığımız ilkelerdir”

Cenaze töreninin ardından, Rahşan Ecevit’in naaşı, Devlet Mezarlığı’na götürüldü. Ölümünden önce vasiyet ettiği gibi, bundan tam 14 yıl önce hayatını kaybeden eşi, eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in yanına defnedildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Rahşan ve Bülent Ecevit çiftine ilişkin sorularını, “Sadece Türkiye değil, bütün dünyaya örnek davranışlar sergilediler. Birlikte mücadele ettiler, birlikte yol yürüdüler, birlikte hapse girdiler. İşçilerin, yoksulların haklarını birlikte aradılar, aramaya devam ediyoruz. Onların bıraktığı ilkeler, bizim bugün için de sürdürmeye çalıştığımız ilkelerdir” diyerek yanıtladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus