Metal işkolunda greve doğru – Metal işçileri: “5 Şubat’ta işyerlerini hazırladık, taleplerimiz kabul görmezse kesinlikle grevdeyiz”

Metal işkolunda, 130 bin çalışanı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ekim ayından beri süren müzakerelerden bir sonuç alınamadı.

İşçileri temsil eden Birleşik Metal-İş ve Türk Metal Sendikası grev kararı alırken, işveren örgütü olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) lokavt ilan etti.

Birleşik Metal-İş Sendikası bugün İstanbul/Şişli Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında “Metal işçisinin gerçeği 2020” araştırmasını kamuoyuyla paylaştı. Basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve metal işçileri katıldı.

Toplantıda konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Biz grev meraklısı değiliz. Ama greve her koşulda hazırız. Grev kararımızı aldık. 5 Şubat’ta grevdeyiz” dedi.

Medyascope’a konuşan metal işçileri de “Metal işçilerinin taleplerini MESS görmezden gelirse, 5 Şubat’ta işyerlerini hazırladık, kesinlikle grevdeyiz” diyerek kararlılıklarını dile getirdi.

Haber: Ufuk Çeri & Egemen Gök

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar