Kültürel (14): Belgesel sinemacı Çayan Demirel’in hukuk mücadelesi, sağlık durumu ve aldığı hapis cezası

Belgesel sinemacı Çayan Demirel, yönetmenliğini Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte üstlendiği Bakur (Kuzey, 2015) filmi nedeniyle terör propagandası yapmakla suçlandı. 18 Temmuz 2019’da sonuçlanan davada her iki yönetmene de 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Karara istinaf mahkemesinde itiraz edildi, sonuç bekleniyor. Bu süreçte geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yüzde 99 sürekli engelli raporu verilen Çayan Demirel, hem başta malulen emeklilik olmak üzere çoğu hukuki haklarından hem de ifade özgürlüğünden mahrum.

Kültürel’de bu hafta, belgesel sinemacı Çayan Demirel’in yapımcı eşi Ayşe Çetinbaş ve avukatı Meral Hanbayat ile Demirel’in aldığı hapis cezasını, verdiği hukuk mücadelesini, sağlık durumunu ve ifade özgürlüğü hakkını konuştuk.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar