Kanal İstanbul’un Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliğe itiraz: “Kanala değil depreme bütçe”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen ay “Kanal İstanbul Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı”nda değişikliğe gitmişti. Bu değişikliğe itiraz etmek isteyen vatandaşlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek itiraz dilekçelerini verebiliyordu. İtirazlar için bugün son gündü.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu plandaki değişikliği protesto etmek için vatandaşları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önüne çağırdı ve burada bir açıklama yaptı.

“Kanala değil depreme bütçe” 

Açıklamada özellikle depreme dikkat çekildi. İstanbul’da deprem beklendiği fakat şehrin depreme hazırlıklı olmadığı, Kanal projesine değil depreme bütçe ayrılması gerektiği belirtildi.

Aynı zamanda Kanal İstanbul’un ekolojik bir yıkıma neden olacağının, birçok uluslararası sözleşmeye uymadığının ve kamu yararı gözetilmediğinin de altı çizildi. Sık sık “Kanala değil depreme bütçe”, “Ya Kanal ya İstanbul”, “Sana kanal yaptırmayacağız” sloganları atıldı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar