MESS’in son teklifi de reddedildi: Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, 5 Şubat’ta greve gidiyor

Birleşik Metal İşçileri Sendikası Merkez Temsilciler Kurulu bu akşam gerçekleştirdiği toplantıda, 5 Şubat’ta greve başlama kararı aldı.

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), ekim ayından beri süren  toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya vardı. Buna göre işçilere ilk altı ay yüzde 18,49, ilk yıl toplamında ise yüzde 25,50 oranında zam yapıldı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası da dün gece MESS ile görüştü. Toplantı gece 04:00‘e kadar sürdü. 41 fabrikada 11 bin metal işçisini temsil eden Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, şube başkanları ve sendika uzmanları ile süreci değerlendirmek üzere sendika genel merkezinde toplandı.

Toplantıda, MESS’in son teklifi de reddedilerek mücadeleye devam kararı alındı.

Toplantıda konuşan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, “Kararımız burada tescillenmiştir. 5 Şubat’ta greve çıkıyoruz” dedi.

Birleşik Metal-İş ne istiyor?

Birleşik Metal-İş, TİS taslağındaki zam teklifini ilk altı ay için yüzde 34,2, ikinci altı aylık dönemde enflasyon artı 4, üçüncü altı ay enflasyon artı 5, dördüncü altı ay için enflasyon artı 4 puan olarak belirledi. Sosyal haklarda istenen artış yüzde 55. Sosyal haklarda ikinci yıl için ise enflasyon artı 5 puan artış talep ediliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar