Lazca edebiyat dergisi Uncire: “Lazca dizginlenemez bir dil”

Laz Kültür Derneği, 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nü kutlamak için Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde dinleti düzenledi. Laz Kültür Derneği Başkanı ve Avukat Mehmedali Beşli’yle Lazca edebiyat dergisi Uncire’yi ve yok olma tehlikesi altındaki Lazca’yı konuştuk.

İnternet ortamında birçok kişinin Lazca şiir ve öykü yazıp yayımladığını söyleyen Beşli, “İnsanların hikayeleri var, Lazca dizginlenemez bir şiir dili. Bunu gören arkadaşlarımız bir dergi yapalım dediler, biz de Laz Kültür Derneği olarak elimizden gelen desteği sunduk, böylece Uncire dergisi çıktı” dedi. Beşli, Uncire’nin derneğin bir yayını olmasına rağmen özerk olduğunu, hem yazarların hem de okurların ilgisinin oldukça yoğun olduğunu sözlerine ekledi.  

  “Lazca tehdit altında”

Beşli, Türkçesi “uykusuz” anlamına gelen “Uncire” için ise, “Şiir biraz uykusuzluktur. Bir yerde şiir varsa uykusuzluk da vardır, uykusuzluk çekiyorsanız şiir yazabilirsiniz. Derginin adı biraz da buradan geliyor” dedi. Derginin akademik bir dile sahip olmadığını vurgulayan Beşli, Lazca’yı az da olsa bilen okurların dergiyi anlayabileceklerini ancak dilin inceliklerini kavrayıp kavrayamayacaklarının tartışmaya açık olduğunu söyledi. 

21 Şubat Dünya Anadili Günü ile ilgili, “Biz özellikle bugünü çok dikkate alıyoruz ve her yıl kutlamaya çalışıyoruz, çünkü anadilimiz Lazca tehdit altında” diyen Beşli, bu günü sahnede şarkılarla kutlamanın gelenek haline geldiğini ve bu vesileyle anadillerini konuştukları bir gün yaşadıklarını aktardı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar