Lazca edebiyat dergisi Uncire: “Lazca dizginlenemez bir dil”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Laz Kültür Derneği, 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nü kutlamak için Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde dinleti düzenledi. Laz Kültür Derneği Başkanı ve Avukat Mehmedali Beşli’yle Lazca edebiyat dergisi Uncire’yi ve yok olma tehlikesi altındaki Lazca’yı konuştuk.

İnternet ortamında birçok kişinin Lazca şiir ve öykü yazıp yayımladığını söyleyen Beşli, “İnsanların hikayeleri var, Lazca dizginlenemez bir şiir dili. Bunu gören arkadaşlarımız bir dergi yapalım dediler, biz de Laz Kültür Derneği olarak elimizden gelen desteği sunduk, böylece Uncire dergisi çıktı” dedi. Beşli, Uncire’nin derneğin bir yayını olmasına rağmen özerk olduğunu, hem yazarların hem de okurların ilgisinin oldukça yoğun olduğunu sözlerine ekledi.  

  “Lazca tehdit altında”

Beşli, Türkçesi “uykusuz” anlamına gelen “Uncire” için ise, “Şiir biraz uykusuzluktur. Bir yerde şiir varsa uykusuzluk da vardır, uykusuzluk çekiyorsanız şiir yazabilirsiniz. Derginin adı biraz da buradan geliyor” dedi. Derginin akademik bir dile sahip olmadığını vurgulayan Beşli, Lazca’yı az da olsa bilen okurların dergiyi anlayabileceklerini ancak dilin inceliklerini kavrayıp kavrayamayacaklarının tartışmaya açık olduğunu söyledi. 

21 Şubat Dünya Anadili Günü ile ilgili, “Biz özellikle bugünü çok dikkate alıyoruz ve her yıl kutlamaya çalışıyoruz, çünkü anadilimiz Lazca tehdit altında” diyen Beşli, bu günü sahnede şarkılarla kutlamanın gelenek haline geldiğini ve bu vesileyle anadillerini konuştukları bir gün yaşadıklarını aktardı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus