Türkiye’nin “mültecileri durdurmayacağız” açıklaması üzerine Yunan Genelkurmay Başkanı, mültecilere kapatılan Türkiye sınırına gitti; Bulgaristan sınıra 1000 asker gönderiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere gitmek isteyenleri durdurmama kararı aldığı yönündeki haberlerin ardından mülteciler, Bulgaristan ve Yunanistan ile sınırı bulunan Edirne’ye akın etti. Medyascope‘un edindiği bilgilere göre; Türkiye’den Yunanistan’a deniz yoluyla ise az sayıda mülteci ulaştı.

Diğer taraftan mülteciler, Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşmak için tarlalardan geçerek, Meriç Nehri’ne ulaşmaya çalıştı.

“Yunanistan hükümeti AB ve NATO ile sıkı temasta”

Yunanistan’da yaşayan gazeteci Evren Dede, Yunanistan’daki son gelişmeleri Medyascope‘a anlattı. Dede, Yunanistan hükümetinin sınır güvenliğini artırdığını belirterek, “Yunanistan Genelkurmay Başkanı derhal Meriç Nehri sınırına giderek oradaki sınır muhafızlarını denetledi, Deniz Kuvvetleri Komutanı ise Midilli Adası’na teftiş ziyareti gerçekleştirecek ve düzensiz göçe karşı süreci adadan yönetecek” dedi.

Dede ayrıca, Yunan yetkililerin AB ve NATO ile sıkı temas içinde olduğunu belirtti.

Yunanistan sınırını otobüsle kapattı

Yunanistan, Pazarkule sınır kapısında toplanan bir grup göçmenin ülkeye girişine izin vermedi. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, Pazarkule sınır kapısından ülkeye giriş ve çıkışları durdurdu. Medyascope muhabirleri Fırat Fıstık ve Egemen Gök, mültecilerin İstanbul Otogarı’ndan Edirne’ye yolculuklarını takip ediyor.

Mülteciler tampon bölgede

Avrupa’ya geçiş yapmak isteyen 100 kadar mülteci, Pazarkule Sınır Kapısı ve Kastanies Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgeye geçti ve bekleyişlerini sürdürüyor. 

Bulgaristan Türkiye sınırına 1000 asker gönderiyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, mülteci akını nedeniyle Türkiye ile olan sınırda önlemlerin artırıldığını belirtti.

Bulgaristan Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov da, “yasadışı sığınmacı akınını durdurmak” için Türkiye sınırına 1000 kadar asker göndermeye hazır olduklarını söyledi. Karakaçanov, Bulgaristan sınır polisinin bugün, Türkiye’den gelen 30’ar kişilik iki grubun ülkeye girişini engellediğini de duyurdu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus