Suudi Arabistan’a çalışmaya giden inşaat işçileri koronavirüs tehdidi altında: “El sabunu dışında hiçbir hijyen malzemesi yok”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Doğuş inşaat firmasının Riyad kentinde yapımı süren metro projesinde çalışmak için Türkiye’den Suudi Arabistan’a giden 35 işçi, şantiyede mahsur kaldı.

Devlet yetkililerinin koronavirüs vakalarını dün itibarıyla 118 olarak açıkladığı Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki uçak seferleri bu sabah 08.00’den itibaren iptal edilmişti. Bu kararın ardından ülkede mahsur kalan işçiler adına konuştuğumuz Bahadır Sarıyaprak, kaldıkları şantiyede sıvı el sabunu dışında hiçbir hijyen malzemesinin olmadığını söyledi. Arkadaşlarından birinin ateşi yükselse ölçecek ateş ölçer bile olmadığını söyleyen Sarıyaprak, “Kaldığımız şantiyeye en yakın hastane 30-45 dakika mesafede. Burada şu an sıkıyönetim var. Ambülans çağırsak gelemeyecek durumda” dedi. 

Şu anda çalışmadıklarını söyleyen Sarıyaprak, “Çalışmadığımız için maaş alamıyoruz. Cebimizde kalan para ile idare ediyoruz” diye konuştu. 

Şantiye yatakhanesinde dört-beş kişilik koğuşlarda kaldıklarını söyleyen Sarıyaprak, “Dezenfekte durumu sözkonusu değil. Yemekleri kendi imkanlarımızla hazırlıyoruz. Bulaşıkları yıkayacak doğru düzgün alan yok” dedi.  

Konsolosluk yetkilileri ile görüştüklerini belirten Sarıyaprak şunları söyledi: ”Mart ayının sonuna kadar buradan Türkiye’ye uçuş olmadığı söylendi. Şirketten bir ödeme alamadığımız için zor durumdayız. Doğuş firması ile herhangi bir iletişim kuramıyoruz. Şirketin üst düzey yöneticileri şu an Arabistan’da değiller. Şantiye sahasına uğrayan yok.” 

Koronavirüs öncesi alacakları için mahkemeye başvurduklarını söyleyen Sarıyaprak, “Bir an önce alacaklarımızı alıp ülkeye dönmek istiyoruz. Çocuklarımız Türkiye’de yalnız. Kendi başlarına tedbir almaya çalışıyorlar. Böyle bir salgında ailemizin yanında olmak istiyoruz” dedi. 

Ekiplerinde 50-40 yaş üzeri kişilerin olduğunu vurgulayan Sarıyaprak sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. 35 kişilik bir grubuz. Aynı yatakhane, aynı tuvaletleri kullanıyoruz. Buraya virüs geldiği anda hepimiz yakalanırız. Çalışma ve Sağlık bakanlıklarının devreye girmesini istiyoruz. Biz Türkiye vatandaşıyız. Bakanlıklar bize yardım etmeli.”

“Koranavirüs nedeniyle psikolojimiz bozuldu”

Dört yıldır Arabistan’da çalıştığını söyleyen işçi Mahmut Kaya, “Burada 35 kişilik grup kaldık. İş bitince bizim çıkışımızı verdiler. Şu anda zaten mahkemeye başvurduk. Hepimiz burada mağduruz. Dünya genelinde bulunan koronavirüs nedeniyle ciddi sıkıntı duyuyoruz. Uçuşlar serbest olduktan sonra bizi almalarını bekliyoruz. Bizim içeride alacaklarımız var. Doğuş inşaat yetkilileri bize gelip açıklama yapmıyor. Burada psikolojimiz bozuldu. Bir yandan ücretlerimizi alamadık, diğer yandan da koronavirüs nedeniyle zor zamanlar geçiriyoruz” dedi. 

Şantiyede mahsur kalan işçilerden Vedat Yurt da, ”Tüm arkadaşlar ile birlikte ülkemize dönmek istiyoruz” diye konuştu.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus