En çok koronavirüs vakasının görüldüğü iller – Trabzon: Şehir dışarıdan göç aldı, merkezdekiler köylere gitti, şimdi köyler tehlike altında

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan günü Bilim Kurulu toplantısı sonra yaptığı açıklamada Türkiye’de en çok koronavirüs vakası ve ölüm görülen ilk 10 ili açıkladı. Trabzon’da açıklanan vaka sayısı ise 74 oldu.

Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Ebru Sivri: “Dışarıdan göç aldık, merkezdekiler köylere gitti, köyler tehlike altında”

Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Ebru Sivri, Trabzon’da görülen vaka sayısı ve Trabzon’da yaşananlar hakkında Medyascope’a açıklamalarda bulundu. Sivri, salgının Türkiye’de görülmesinden bu yana Trabzon’un yoğun bir göç aldığını anlattı. Sivri şöyle konuştu: “Trabzon’da köylerde sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü il dışından müthiş bir göç geldi buraya. İstanbul’da olanlar, Kocaeli’nde olanlar, fındık zamanında gelenler gibi bir göçümüz oldu şu an. Bu yeni değil tabii, son iki haftadır böyle. Tabii bu gelen insanlar köylerde izolasyona dikkat etmiyorlar. ‘Burası açık hava, bize bir şey olmaz’ diyorlar. Eski adetleri devam ettiriyorlar. Birbirlerine hoşgeldine gidiyorlar, oturmaya gidiyorlar, çaya gidiyorlar. Sürekli anonslar yapılıyor, kolluk kuvvetleri geziyor ama insanları evde tutmakta zorlanıyorlar. Trabzon’un merkezindeki insanlar da köylere çıktı. Şu an caddelerimiz boş. Zaten büyüklerimiz köylerdeydi. Dışarıdan göç aldık, merkezdekiler köylere gitti. Köyler şimdi şenlik yeri.”

Trabzon’da koronavirüs salgını sebebiyle yaşananlar hakkında ise Sivri, “Vaka sayılarını biz de sizler gibi Bakan Koca’nın açıklamasıyla öğrendik. Vaka sayısı giderek artabilir, önemli olan sosyal izolasyonu korumak. Ben bu konuda Trabzon’u sıkıntılı görüyorum. Hem gençlerimizi hem büyüklerimizi evde tutuyoruz ama havalar ısınınca unutuyorlar, tekrar dışarı çıkıyorlar. Vaka sayısının daha da artmaması için alınan önlemlerin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Ölüm oranımız az, inşallah artmaz. Trabzon’da koronavirüse yakalanmış bir sağlık çalışanımız yok bildiğimiz kadarıyla” dedi.

Söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus