Tabip odaları salgını anlatıyor – Bolu: “Klinikleri teker teker kapatıyoruz, şu an aktif vaka sayısı 19”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye genelinde tabip odaları koronavirüs salgınını Medyascope’a anlatmaya devam ediyor. Bolu Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Gezici, Bolu’nun diğer illere göre salgını hafif atlattığını belirtti ve toplamda vaka sayısının 200’e çıktığını, şu anda aktif vaka sayısının 19 olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gezici, Bolu’da iki pandemi hastanesinin olduğunu anlatırken “Şu anda aktif hasta sayısı 19 ama şüpheli vaka sayısı bizim hastanemizde 30 civarında. Bir o kadar da diğer hastanede olduğunu düşünürsek 50-60 şüpheli hasta var diyebiliriz” dedi.

Bolu’nun diğer illere göre salgın sürecini hafif atlattığına değinen Gezici, “Toplam vaka sayısı 200’ü geçmedi. Ölüm oranı ise çok düşüktü, toplamda üç kişi var ve bu kişiler zaten 70’in üzerinde yaşı olan insanlar. Birçok hastalığı olan kişilerdi aynı zamanda. Sağlık çalışanları açısından baktığımızda dört hekim arkadaşımızın testi pozitif çıktı, yoğun bakıma giren olmadı ayakta atlattılar. Hemşirelerimizden de 14 kişi rahatsızlandı, bir tanesi yoğun bakımda kaldı ancak o da çıktı. Pandemi için ayırdığımız klinikleri teker teker kapatıyoruz şu anda, üç klinik kaldı. Bakanlık açıklamadı ancak önümüzdeki aylarda normal işleyişe geri döneceğiz” diye konuştu.

Gezici ayrıca, tedbirlerin kaldırılmasının erken olduğunu da sözlerine ekledi: “Tedbirlerin kaldırılması konusunda erken davranılıyor. Başka ülkelerde ikinci vakalar görülebiliyor. Tabii ki ekonomi de önemli, bir anda binlerce insan işsiz kalıyor. Bunu anlıyorum ama kaybettiğimiz insanları geri kazanamıyoruz. Biraz daha süreç uzatılmalıydı diye düşünüyorum.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus