Türkiye açıldı: Şimdi ne olacak? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi sürüyor. Ancak bu mücadele artık normalleşme takvimiyle paralel olarak ilerliyor. 11 Mayıs’ta başlayan normalleşme sürecinde ise ikinci adım 1 Haziran’da atıldı. Bundan sonraki süreçte de başta 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için geçerli sokağa çıkma yasağının kaldırılması beklenirken hayatın, önlemler çerçevesinde mart ayından önceki döneme yaklaşması planlanıyor.

Öte yandan, artık hayatımızda sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi yeni normallerimiz var. Süreçteki esnemelerde de vazgeçilmeyecek iki nokta bunlar. Ancak esnemelerin devam etmesi önlemlerin hayati rolünün artması anlamına geliyor. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’ye göre, normalleşme adımları şimdi değil de birkaç hafta ya da ay sonra atılsa dahi bireysel önlemlere özen gösterilmezse, ne zaman başladığının anlamı yok. Kişinin sosyal mesafeyi koruması, maske kullanımını sürekli hale getirmesi ve kendi el hijyenini sağlamasının toplumsal bir davranış ve kolektif bilincin gerekliliği olduğunu söyleyen Özlü, bir kişinin önlemleri aksatmasının zararının çok büyük olacağını yineledi.

“Virüse rağmen yaşamayı öğreneceğiz” diyen Özlü, günlük olarak açıklanan verilere artık takılmamak gerektiğini, günlük yeni vaka sayılarının şu an seyrettiği 800’leri zaman zaman aşmasının normal olduğunu söyledi. Özlü, “Sayı hesapları yapılacak noktayı geçtik. Virüsü tanıyoruz” derken, önemli olanın sayılar değil, kişisel hijyen ve koronavirüsten korunma önlemlerine gösterilecek özen olduğunu, artık yeni bir sayfa açıldığını anlattı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus