George Floyd’u öldüren polis hakim karşısına çıktı, kefaleti 1 milyon 250 bin dolara yükseltildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde, siyah vatandaş George Floyd’un (46) boğazına dizini bastırarak ölümüne sebep olan eski polis memuru Derek Chauvin mahkeme karşısına çıktı.

İkinci derece cinayetle suçlanan eski polis memuru Derek Chauvin Minnesota Oak Park Heights eyalet hapisanesinden video bağlantısıyla, elleri kelepçeli olarak hakim karşısına çıktı. The Guardian’ın haberine göre, Chauvin 11 dakikalık duruşma boyunca neredeyse hiçbir şey söylemedi.

Savcı Matthew Frank, suçlamaların ciddiyeti ve kamuoyunda kendisine karşı kuvvetli bir tepki olması nedeniyle Chauvin’in kaçma ihtimali bulunduğunu belirterek kefalet bedelinin yükseltilmesini talep etti.

Hakim Jeannice Reading, Chauvin’in gözaltına alındığında 1 milyon dolar olarak belirlenen kefaletini, şartlı salıverilmesi durumunda 1 milyon, şartsız salıverilmesi durumunda ise 1 milyon 250 bin dolara yükseltti. Chauvin’in bir sonraki davası 29 Haziran’da görülecek.

Polis teşkilatının kaldırılması tartışmaları sürüyor

Minneapolis Şehir Konseyi, kentin polis teşkilatını dağıtma ve yerine yeni bir kamu güvenliği sistemi kurma sözü verdi. Konseyin açıklaması ABD’de büyük yankı uyandırdı.

12 üyeden oluşan Şehir Konseyi’nin dokuz üyesi kararı onayladığı için, karar belediye başkanı tarafından veto edilemiyor. 7 Haziran Pazar günü düzenlenen mitingde konuşan konsey üyeleri, geri kalan üç meclis üyesinin de bu girişimi desteklediklerini ancak karara imza atmak için hazır olmadıklarını söyledi.

Minneapolis Şehir Konseyi Başkanı Lisa Bender “Taahhüdümüz, topluluğumuzun her bir üyesini güvende tutmak için gerekenleri yapmak ve gerçeği söylemek. Minneapolis polisi bunu yapmadı. Taahhüdümüz polisliği sonlandırmak ve bizi gerçekten güvende tutacak kamu güvenliği sistemlerini yeniden yaratmak” açıklamasında bulunmuştu. 

The Guardian’ın haberine göre, Minneapolis Şehir Konseyi henüz yeni bir kolluk sisteminin neye benzeyebileceğine dair herhangi bir ayrıntı sunmadı. Konsey Başkanı Bender kısa vadede bir polis departmanının korunacağını kabul etti. Bender acil durum hattı 911’e gelen çağrıların çoğunun tıbbi acil durumlar ile zihinsel sağlık sorunları ile ilgili olduğunu ve bunların finansmanına öncelik vereceklerini belirtti. Uygulamada, polisler için sağlanan fonların ruh sağlığı danışmanları ve uyuşturucu bağımlılığı uzmanları gibi tedavi hizmetlerine yönlendirilmesi düşünülüyor. Daha küçük bir polis gücünün kalması ve kriz anında toplumla karşı karşıya gelmemesi isteniyor.

George Floyd’un cenazesi Houston’a getirildi

CNN’in haberine göre George Floyd’un cenazesi, toprağa verileceği Teksas eyaletinin Houston şehrine getirildi. Floyd’un tabutu pazartesi günü Fountain of Praise Kilisesi’nde ziyaretçilere açıldı. Ziyarete Houston Belediye Başkan Sylvester Turner, Senatör Amy Klobuchar, aktör Kevin Hart, rapçi Ludacris gibi isimler ile birlikte binlerce kişi geldi. Cenaze töreni 9 Haziran Salı günü Teksas yerel saati ile saat 11’de düzenlenecek ve canlı olarak yayınlanacak. 

Anma törenine katılan Teksas Valisi Greg Abbott, Floyd’un ailesi ile birlikte bir fotoğraf paylaştı. Abbot, Floyd’un ailesi için “Amerika’daki ırksal ayrımları aşmamıza ve Amerika’daki herkes için eşitlik, adalet sağlanmasına yardımcı olmanın merkezinde olacaklar” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus