Atlasglobal çalışanları, ödenmeyen maaşlarını ve kıdem tazminatlarını istiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Havayolu firması Atlasglobal’in iflasından sonra yaklaşık iki bin havayolu çalışanı, A.Z.A.P (Atlas Zedeler Adalet Platformu) ismi ile kurdukları platformla ödenmemiş ücretlerini talep ediyor.

Atlasglobal çalışanları, 23 Haziran Salı günü saat 11:00’de Atlasglobal’in eski merkez binası önünde, saat 15:00’te de Atlasglobal’in sahibi Ali Murat Ersoy‘un ağabeyi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy‘un sahibi olduğu ETS firmasının genel müdürlük binası önünde basın açıklaması yapacak. Ali Murat Ersoy tarafından ücretlerinin ödeneceği vaadiyle çalıştıklarını söyleyen A.Z.A.P üyeleri, söz verilen birikmiş ücretlerini alamadıkları gibi kıdem tazminatları dahil tüm haklarından mahrum bırakıldıklarını belirtiyor.

“Kabin ekiplerinin dört, personelin üç aylık maaşı içeride”

Medyascope’a konuşan eski Uçuş Performans Müdürü Tamer Ercan, yaşadıkları süreci anlattı.

Aralık 2019’dan beri maaş alamadıklarını söyleyen Ercan, “Kasım ayında ilk defa maaşlarımız aksadı. Aralık ayından itibaren maaş alamamaya başladık.  Kabin ekibi olan pilotların kasım ayında da maaşları verilmedi. Yani pilotların dört ay, bizim üç aylık maaşlarımız içeride kaldı. İşveren bu süreçte sürekli olarak bir yerden para beklediğini söyleyerek bizleri oyaladı” dedi.

Kokpit ekibi olan kaptanların şubat ayı başında maaşların yatmaması üzerine uçmayacaklarını söylediğini belirten Ercan, “Firma, kaptanların uçmaması halinde 14 Şubat’a kadar maaşların ödeneceğini, ödenmezse iflası açıklayacağını söyledi” diye ekledi.

Noter aracılığıyla ihbarname gönderenler, işsizlik maaşı bile alamıyor

Firmanın 14 Şubat’ta iflasını açıkladığını söyleyen Ercan, “Bütün çalışanlar işyerine tek tek çağırılarak iş akitleri feshedildi. Maaşları ödenmediği için noter aracılığıyla ihbarname gönderen kişiler, İş Kanunu’nun 25/2 maddesiyle işten çıkarıldı. (İş kanunu 25/2 Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri) 25/2’den çıkarılanlar işsizlik maaşı alamıyor” diye konuştu.

İşsiz kaldıkları sürecin aynı zamanda koronavirüs salgınına denk geldiğini söyleyen Ercan, “Havayollarının hemen hemen hepsi salgın nedeniyle faaliyetlerini durdurdu. Deneyimimiz havacılık olduğu için bizlerin bu şartlarda iş bulması da çok zor” dedi.

“Yeni şirket kurulacak, dava açmayın”

Çalışanların birlikte mücadele etmelerinin önünün işveren tarafından kesildiğini söyleyen Ercan, şöyle devam etti: “Firma sahipleri, bazı arkadaşlarımıza yeni şirket kurulacağını, dava açmayanları tekrar işe alacağını söylüyor.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus