Amazon, drone ile teslimat yapmak için gereken onayı aldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş platformu Amazon’un siparişleri insansız hava araçları (drone) ile taşıma devrini başlatacak yeni sistemi Amazon Prime Air, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylandı. Amazon, Prime Air sistemiyle teslimat sürelerini yarım saate indirmeyi hedefliyor.

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un kurucusu ve CEO’su olduğu Amazon, koronavirüs salgınının ortaya çıkışıyla birlikte küresel olarak büyük artış gösteren çevrimiçi alışveriş ve kargo taşımacılığı sektörlerindeki talebi karşılamak için Prime Air sistemine yoğunlaşacağını daha önce açıklamıştı. Bloomberg’in haberine göre Amazon, Prime Air sistemini uygulamaya koyabilmek için sürdürdüğü girişimleri hızlandırdı ve FAA, Amazon’a Prime Air sistemini kullanabilmesi için gereken onayı nihayet verdi.

Siparişleri drone’lar ile taşımak üzerine kurulu Prime Air sisteminin ne zaman ve nerede uygulamaya konacağı ise henüz açıklanmadı.

2013 yılında tanıtılan ve 2016 yılında Birleşik Krallık’ta test edilmeye başlanan Prime Air, bütün testlerden tam not alırken şirket yeni sistem sayesinde teslimat sürelerini yarım saate indirmeyi planlıyor.

Amazon Başkan Yardımcısı David Carbon, “Bu onay Prime Air için önemli bir adım. Bu aynı zamanda FAA’nın bir gün bütün dünyada uygulanacak bu sistemin işletim ve güvenlik prosedürlerine olan güvenini gösteriyor” diye konuştu. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus